Strona główna Wydarzenia Uroczyście, międzynarodowo, elitarnie ze Zbigniewem Herbertem

Uroczyście, międzynarodowo, elitarnie ze Zbigniewem Herbertem

836
0

W międzynarodowym towarzystwie odbył się XIII zjazd Klubu Herbertowskich Szkół, który odbył się w tym roku w Słubicach. Jak co roku w zjeździe biorą udział delegacje wszystkich szkół których patronem jest Zbigniew Herbert. I chociaż klub zwiększa liczbę swoich członków to należy przyznać, że wszystkie szkoły herbertowskie należą do elitarnego klubu. Obecnie wszystkie szkoły noszące imię Zbigniewa Herberta to raptem 20 placówek z czego 1 znajduje się w Nowym Jorku. Rangę międzynarodowego spotkania uzyskał tegoroczny zjazd dzięki delegacji z Nowego Jorku oraz delegacjom zagranicznych szkół współpracujących z klubem i szkołami.
Niezastąpionymi gośćmi jak co są członkowie rodziny patrona. W tym roku towarzyszył przez cały czas trwania zjazdu siostrzeniec poety Rafał Żebrowski. Tegoroczny zjazd rozpoczęła jak co roku msza święta w intencji patrona szkół. Następnie delegacje wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowały ulicami Słupska udając się do Collegium Polonicum gdzie odbyła się oficjalna część zjazdu. Uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali wykładów naukowych dotyczących twórczości Zbigniewa Herberta, które wygłosili: Rafał Żebrowski – siostrzeniec poety oraz dr hab. Małgorzata Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego – autorka wielu książek o twórczości Herberta. Wykład o Karlu Dedeciusie przedstawił dr Przemysław Chojnowski – pracownik naukowy Collegium Polonicum.
Podczas uroczystości ogłoszono wyniki i rozdano nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów herbertowskich organizowanych przez słubickie liceum oraz ogólnopolskiego konkursu literackiego „Płynąć po prąd”, organizowanego przez 19. Gimnazjum we Wrocławiu. Kilkugodzinne wykłady i przemówienia zakończył występ artystyczny przygotowany przez koło artystyczne „Drewniane pudełko zwane wyobraźnią”.
Po całym dniu obrad i występów młodzież pocztów sztandarowych została zaproszona na integracyjną dyskotekę, zaś dyrektorzy i nauczyciele spotkali się na posiedzeniu Klubu Herbertowskich Szkół, któremu przewodniczył Wojciech Kalicki – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Z. Herberta w Lublinie.
Dzień drugi zjazdu poświęcony został na wizytę w Gimnazjum Liebknechta we Frankfurcie, współpracującego ze słubickim liceum oraz zwiedzanie Słubic i Frankfurtu.
Już za rok XIV zjazd… tym razem w Warszawie, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.