Strona główna Wydarzenia 11 listopada – Święto Niepodległości

11 listopada – Święto Niepodległości

1228
0

W wyniku zaborów państwo polskie zostało wymazane z map Europy i świata. Pomimo licznych powstań, nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości. Dopiero konflikt na skalę światową, w którym wzięły udział wszystkie mocarstwa zaborcze stał się szansą na niepodległość, panowało powszechne przekonanie, że wojna zmieni sytuację narodową Polaków.

Zarówno państwa centralne jak i państwa Ententy starały się pozyskać do swojego obozu wybitne osobistości polskie, by te skłoniły rodaków do walki po ich stronie. Najsilniejszy obóz niepodległościowy był związany z Galicją i Austro-Węgrami, tam też Józef Piłsudski utworzył w 1914 roku zalążek Legionów – kompanię kadrową, z którą w sierpniu 1914 roku wkroczył do zaboru rosyjskiego licząc na wywołanie powstania antyrosyjskiego.

W 1917 r. miał miejsce kryzys przysięgowy, ponieważ brygady legionowe odmówiły złożenia przysięgi wierności obu cesarzom, doprowadziło to do aresztowania Józefa Piłsudskiego i osadzenia go w twierdzy w Magdeburgu a legionistów internowano.

Ostatnie dwa miesiące wojny, to coraz wyrazniejsza klęska państw centralnych i czas tworzenia się na zwiemiach polskich lokalnych ośrodków władzy. Podjęły one rozbrajanie wojsk zaborczych, przejmowały administrację i majątek gospodarczy.

Do popracia sprawy polskiej włączyły się Stany Zjednoczone, prezydent Wilson w swoim orędziu mówił o powstaniu wolnej Polski z dostępem do morza.

W dniu 11 listopada 1918 roku został podpisany rozejm kończący działania I Wojny Światowej a dla Polski to symboliczna data odzyskania niepodległości.  Symboliczna bo przed nami jeszcze długa walka o granice, które ostatecznie zostały ukształtowane w 1921 roku.

Dzień 11 listopada został ustanowiony ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 1937 – polskim świętem narodowym i pozostawał  oficjalnie świętem do roku 1944. W 1945 roku komunistyczne władze PRL jako święto państwowe ustanowiły dzień 22 lipca. Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm dopiero po transformacji ustrojowej w roku 1989.

Uroczystą akademię z tej okazji przygotowały Panie Jolanta Chaud oraz Barbara Patyk-Płuciennik.

Akademia 11 listopada Akademia 11 listopada