Strona główna Wydarzenia Pod mikroskopem dzieją się cuda…

Pod mikroskopem dzieją się cuda…

940
Stargate Atlantis
Stargate

Wczoraj, 21 maja 2012 młodzież naszej szkoły brała udział w warsztatach ekologicznych. Mimo, że do Mikołowa, do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej dojazd był długi i męczący, było warto! Zajęcia dotyczyły „roślin służących człowiekowi”. Oprócz ciekawej prelekcji uczniowie mogli zajrzeć do wnętrza komórki roślinnej. Zapoznali się z techniką mikroskopowania, wykonywali preparaty i obserwowali je. Ponieważ mikroskop był wysokiej jakości, można było zobaczyć co dzieje się w komórce papryki, marchewki, ziemniaka, banana, ogórka i innych roślin. A w nich działy się cuda! „Widzieliśmy chloroplasty (zielone), chromoplasty (czerwone i pomarańczowe), amyloplasty (fioletowe, bo barwione jodyną!), niektóre nawet się poruszały!” – mówią uczennice klasy 1TO. Również makroskopowa obserwacja roślin, które są używane w kuchni jako przyprawy była bardzo ciekawa. „My widzimy te części roślin najczęściej zmielone lub pokruszone w pojemnikach, które kupujemy w sklepie”, a tu zobaczyliśmy jak piękne są owoce bakianu (anyżu), czy jak wygląda owoc wanilii z nasionami” – mówią uczniowie klasy 2 o profilu kucharz. Poza zajęciami w sali, wszystkich zachwycił tworzący się ogród wokół budynku – są rośliny z naprawdę najdalszych części świata. Polecamy wszystkim taką wycieczkę!!!