Strona główna Wydarzenia Pod mikroskopem dzieją się cuda…

Pod mikroskopem dzieją się cuda…

726
0

Wczoraj, 21 maja 2012 młodzież naszej szkoły brała udział w warsztatach ekologicznych. Mimo, że do Mikołowa, do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej dojazd był długi i męczący, było warto! Zajęcia dotyczyły „roślin służących człowiekowi”. Oprócz ciekawej prelekcji uczniowie mogli zajrzeć do wnętrza komórki roślinnej. Zapoznali się z techniką mikroskopowania, wykonywali preparaty i obserwowali je. Ponieważ mikroskop był wysokiej jakości, można było zobaczyć co dzieje się w komórce papryki, marchewki, ziemniaka, banana, ogórka i innych roślin. A w nich działy się cuda! „Widzieliśmy chloroplasty (zielone), chromoplasty (czerwone i pomarańczowe), amyloplasty (fioletowe, bo barwione jodyną!), niektóre nawet się poruszały!” – mówią uczennice klasy 1TO. Również makroskopowa obserwacja roślin, które są używane w kuchni jako przyprawy była bardzo ciekawa. „My widzimy te części roślin najczęściej zmielone lub pokruszone w pojemnikach, które kupujemy w sklepie”, a tu zobaczyliśmy jak piękne są owoce bakianu (anyżu), czy jak wygląda owoc wanilii z nasionami” – mówią uczniowie klasy 2 o profilu kucharz. Poza zajęciami w sali, wszystkich zachwycił tworzący się ogród wokół budynku – są rośliny z naprawdę najdalszych części świata. Polecamy wszystkim taką wycieczkę!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.