Strona główna Wydarzenia Z Siemianowic do Luksemburga

Z Siemianowic do Luksemburga

919
Stargate Atlantis
Stargate

Młodzież ZSP COGITO uczestniczyła w wernisażu wystawy Tansit@school w ramach projektu Comenius w malowniczej miejscowości Clervaux w Luksemburgu. Wystawa była „podróżą” wzdłuż 50 równoleżnika od Deauville w Normandii poprzez Kaiserslautern, Bamberg , Bastonge, Luksemburg do Siemianowic Śląskich. Tansit@school jest wspólnym projektem sześciu europejskich szkół. Wszyscy partnerzy są połączeni geograficznie poprzez 50 równoleżnik.
Uczniowie wszystkich szkół przygotowali utwór fotograficzny, który przedstawiał zdjęcia z rodzinnego miasta, regionu, a także z odbytych podróży do krajów szkół partnerskich. Najbardziej imponujące zdjęcia wybrane przez Kapitułę stworzyły tę niepowtarzalną wystawę, która pomyślana została jako wystawa objazdowa, tak aby mogła być zaprezentowana w wielu krajach i instytucjach Unii Europejskiej. Krajobrazy, portrety mieszkańców oraz charakterystyczne budowle przedstawione w imponujący artystyczny sposób to wspólne dzieło pracy nauczycieli i uczniów.
Fotografia jako forma ekspresji artystycznej uczy uczniów kreatywności w wyborze tematu, motywu, kompozycji co znalazło wyraz w zaprezentowanych zdjęciach takich jak Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa, Rondo Siemiona, Ratusz, Spodek i wiele innych oraz nagrodzone zdjęcie górników nierozerwalnie związanych z naszym regionem. Prezentowane zdjęcia przedstawiające odmienne miasta, regiony, ludzi zostały połączone poprzez historię i kulturę europejską.
Na zaproszenie koordynatora projektu Ilony Moś wystawę zaszczycił swoją obecnością ambasador Rzeczpospolitej Polskiej Wielkiego Księstwa Luksemburg Bartosz Jałowiecki.