Strona główna Biblioteka BOOKCROSSING w Cogito

BOOKCROSSING w Cogito

972
0

Bookcrossing (inaczej nazywana uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książkokrążeniem) – idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać.

Książki mogą być też zostawiane w przypadkowych miejscach jak tramwaj, ulica, uczelnia itd. Wtedy książki opatrzone są stosowną informacją, takiej na przykład treści: Cześć, jestem uwolnioną książką, jeśli chcesz, to weź mnie ze sobą, jestem za darmo, oraz krótką informacją o bookcrossingu Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Idea bookcrossingu pojawiła się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, w Polsce 2003 roku założono również portal www.bookcrossing.pl. Biblioteka ZSP „Cogito” wraz z pedagogiem szkolnym postanowiły włączyć się w tę akcję, by propagować czytelnictwo. W ramach tej akcji przeprowadziły Konkurs pięknego czytania w SP nr 6 poza tym uczniowie czytali bajki w świetlicy środowiskowej .Zakończeniem akcji było uwalnianie książek wśród mieszkańców dzielnicy Hugo. Zainteresowanie było duże. Przygotowaliśmy do uwolnienia 180 książek , które zostały zebrane wśród uczniów i pracowników szkoły udało się nam uwolnić 160 egzemplarzy.