Strona główna Wydarzenia Nauczyciele COGITO odznaczeni

Nauczyciele COGITO odznaczeni

1137
0

Nauczyciele naszej szkoły – dyrektor Danuta Kopyczok, wicedyrektor Damian Królikowski oraz polonistka Bożena Rosicka zostali odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość wręczenia medali nadanych przez minister edukacji narodowej Krystynę Szumilas odbyła się 18 października w CV LO w Warszawie w trakcie XIV Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół, stowarzyszenia zrzeszającego szkoły noszące imię wybitnego poety Zbigniewa Herberta. Medale wręczył prezes Klubu Wojciech Kalicki. Medal Komisji Edukacji Narodowej, któremu patronuje pierwsze polskie ministerstwo oświaty utworzone w 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przyznawany jest za szczególne osiągnięcia w zakresie oświaty i wychowania i jest najwyższym odznaczeniem resortowym.
Tegoroczny zjazd był okazją do kolejnej wymiany doświadczeń pomiędzy współpracującymi ze sobą szkołami i poszerzeniem wiedzy na temat życia i twórczości wspólnego patrona. Gośćmi zjazdu byli między innymi Katarzyna Herbertowa – wdowa po poecie oraz Rafał Żebrowski siostrzeniec poety. Uczestnicy zjazdu wysłuchali wykładu dr hab. Jacka Kopcińskiego z Instytutu Badań Literackich PAN zatytułowanego „Dlaczego Sokrates Herberta był poetą?” oraz obejrzeli spektakl „Jaskinia filozofów”, będący inscenizacją dramatu Zbigniewa Herberta. Uczestnicy zjazdu wraz z pocztami sztandarowymi herbertowskich szkół, także z ZSP „Cogito”, oddali hołd zmarłemu przed 14 laty poecie, składając wiązanki kwiatów na jego grobie na cmentarzu powązkowskim. Drugi dzień zjazdu poświęcony był zwiedzaniu stolicy. Młodzież z ZSP „Cogito” wraz z nauczycielami mogła doświadczyć lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zupełnie współczesnej lekcji nauk przyrodniczych w Centrum Nauki „Kopernik”.