Strona główna Wydarzenia Po głębszy oddech do Krakowa…

Po głębszy oddech do Krakowa…

815
0

We wtorek klasa klasa 2 TO wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Powitała nas Brama Floriańska wraz z murami obronnymi i ulica Floriańska z zabytkową zabudową. Potem widzieliśmy Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, zabytkowe kamienice i pałace. Ulicą Bracką przeszliśmy na Planty. Po drodze zatrzymaliśmy się przy ulicy Franciszkańskiej 3, aby spojrzeć w okno, z którego Jan Paweł II rozmawiał z młodzieżą podczas pielgrzymek do Polski. Planty to park miejski w Krakowie założony w latach 1822-1830, otaczający Stare Miasto. Tam oglądaliśmy wystawę plenerową pt. „Błogosławiony Jan Paweł II. Droga do świętości”- wybitnego fotografa papieskiego Adama Bujaka. Spacerkiem dotarliśmy na Wzgórze Wawelskie, gdzie zobaczyliśmy Zamek Królewski i jego renesansowy dziedziniec, Katedrę – z licznymi kaplicami oraz sarkofagami i pomnikami nagrobnymi królów polskich; kryptę św. Leonarda z grobami królewskimi, wieszczów i bohaterów narodowych. Część osób pomyślała życzenie, dotykając lewą ręką serca Dzwonu Zygmunta – pewnie takie, aby znów tu wrócić, choć byliśmy tu wiele razy… Kilka chwil spędziliśmy zadumani nad Wisłą, mając obok Wawelskiego Smoka, ziejącego ogniem. Czy w Krakowie czas wolniej płynie, czy to spotkanie z historią sprawia, że tu można zaczerpnąć głębszego oddechu?