Strona główna Wydarzenia Światło Wolności w „Cogito”

Światło Wolności w „Cogito”

885
0

13 grudnia 2012 roku, w 31 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” dołączył do akcji zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej ,,Zapal Światło Wolności”. Akcję rozpoczęliśmy o godz.17.00 prelekcją na temat sytuacji społeczno-politycznej Polski w latach 80-tych, ze szczególnym uwzględnieniem czasu stanu wojennego, chociaż już wcześniej, w czasie zajęć lekcyjnych, na szkolnej tablicy multimedialnej odbywał się pokaz filmów dokumentalnych o stanie wojennym.Uczniowie z zainteresowaniem wzięli udział w dyskusji dotyczącej realiów ówczesnego życia. Po prelekcji odbyła się projekcja filmu Kazimierza Kutza „Śmierć jak kromka chleba”, ukazującego dramatyczne wydarzenia z grudnia 1981 roku, kiedy odbyła się pacyfikacja strajku w kopalni „Wujek”, w wyniku której zginęło 9 górników. Wybór filmu był nieprzypadkowy, ponieważ przybliża problematykę nie tylko stanu wojennego, ale również trudną historię bliskiego nam Śląska. Po projekcji w oknach sal szkolnych młodzież zapaliła symboliczne Światło Wolności.
Akcję przygotowały Barbara Patyk-Płuciennik i Bożena Rosicka.