Strona główna Wydarzenia COGITO… czyta w podróży HERBERTA

COGITO… czyta w podróży HERBERTA

771
0

Dnia 26.lutego 2013 roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży Herberta” . Akcję tę przeprowadzono w 17 polskich miastach. Organizatorem akcji była Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Klub Herbertowskich Szkół do którego należy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych „COGITO”. Celem akcji było rozpropagowanie i rozpowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta oraz zachęcanie do aktywnego czytelnictwa.

Czytam w podróży Herberta

W akcji wzięło udział ponad 400 wolontariuszy z całej Polski, którzy rozdali 40 tyś zakładek z cytatami poezji naszego patrona. Z naszej szkoły do akcji zgłosiło się 20 wolontariuszy. Młodzież rozdawała zakładki na przystankach i w autobusach komunikacji miejskiej pasażerom, którzy czytali książki bądź byli zainteresowani akcją . Nasza akcja zatoczyła szerokie kręgi bo dotarła aż do Siemianowic Śląskich, Katowic, Chorzowa, Bytomia, Piekar Śląskich oraz Dąbrowy Górniczej. Nasi młodzież była bardzo zadowolona, większość pasażerów odbierała zakładki z chęcią . Ogólnopolska akcja odbiła się szerokim echem w mediach, gdzie transmitowano na żywo informację o akcji z naszej szkoły i nie tylko. Pierwsze informacje pojawiły się już o 6.45 w ogólnopolskim programie „Poranek info”. Przeprowadzono również dwukrotną relację z przystanku autobusowego oraz z autobusu nr 22. W radio eM oraz ESKA koordynator akcji mgr Helena Kruszecka wraz z wolontariuszkami udzieliła wywiadu na temat akcji. Mamy nadzieję że dzięki tej akcji wyższa kultura wtargnie w naszą codzienność.