Strona główna Programy Europejskie Europejski standard COGITO – relacja z praktyk zagranicznych w Stafford

Europejski standard COGITO – relacja z praktyk zagranicznych w Stafford

759
0

Serce nauczyciela rośnie, gdy może usłyszeć słowa zadowolenia zarówno z włożonej pracy dydaktycznej przekazując wiedzę i kształtując umiejętności oraz z radości młodzieży, że realizowany kolejny program europejski w ramach projektu systemowego  „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki,  Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.4 – Otwartość systemu oświaty w kontekście uczenia się przez całe życie, Poddziałanie 3.4.2 – Upowszechnienie uczenia się przez całe życie to strzał w dziesiątkę. Oto, co pisze młodzież klas trzecich przebywająca na praktyce miesięcznej w Wielkiej Brytanii:

„Dzisiaj minęły dwa tygodnie odkąd jesteśmy tutaj na praktykach miesięcznych w Anglii. Staż odbywamy w Moat Hause Hotel i w Dog&Doublet, które znajdują się na przedmieściach miasta Stafford, natomiast The Bear Grill i The Swan znajdują się w ścisłym centrum. Wszystkie te hotele prezentują wysoki poziom obsługi gości i zaspokajają ich potrzeby. Jesteśmy mile zaskoczeni ciepłym przyjęciem na praktykach. W pierwszym dniu zapoznaliśmy się z regulaminem BHP i z zasadami działania lokali. Zasady są podobne do zobowiązujących w Polsce. Przez ten czas pracowaliśmy na różnych stanowiskach związanych z obsługą konsumenta, hotelarstwem, gastronomią, oraz informatyką. Zakwaterowani jesteśmy w przytulnym domu z pełnym wyżywieniem. Z każdym dniem zapoznajemy się z kultura językiem i kuchnią angielską.

Podczas naszego pobytu odwiedziliśmy wiele interesujących miejsc takich jak: „The Black living country Muzeum” – miasteczko przemysłowe z XIX w. oraz piękną miejscowość Birmingham. Hitem pobytu w Anglii był wyjazd do Londynu, w którym byliśmy dwukrotnie. W Londynie odwiedziliśmy The British Muzeum, Big Bena, Opactwo Westminster, Buckingham Palace, Trafalgar Square oraz Muzem Madame Tussaund, w którym mogliśmy obejrzeć figury woskowe m.in.: Leonarda di Caprio, piosenkarkę Beyonce, polityków Angelę Merkel i Barracka Obamę. Na końcu pobytu w muzeum był seans Marvela – „The Heroes” gdzie ujrzeliśmy bohaterów Marvela broniących Londynu w formacie 4D, byliśmy oblewani wodą, wgniatani w fotele i mieliśmy wrażenia, że Londyn się na nas wali. Po seansie i zwiedzaniu muzeum byliśmy bardzo usatysfakcjonowani i chcielibyśmy tam kiedyś wrócić. Na zakończenie cudownego pobytu w Londynie wybraliśmy się na „London Eye”, z którego mogliśmy podziwiać panoramę całej metropolii. Oprócz czasu spędzanego na praktykach i wycieczkach, w wolnym czasie zwiedzamy miasto, spędzamy czas rekreacyjnie i sportowo, chodzimy na zakupy i spacery. Czasami gramy w piłkę nożną, kręgle i urządzamy sobie grilla na tarasie. Pogoda jest typowo angielska, czyli zmienna. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wrażenia!”

Uczniowie klasy 3TIH i 3TO

Kolejna grupa wyjeżdża już w październiku tego roku. Mamy nadzieję, że będą równie zadowoleni. Warto wspomnieć, że w COGITO poziom zadowolenia młodzieży z wyboru szkoły budowany jest na wielu gruntach, nie tylko na bazie programów europejskich. Podejmowane przedsięwzięcia, organizowane konkursy, wyjazdy na wycieczki zawodowe i rekreacyjne, udział w zawodach, konkursach i olimpiadach targach międzynarodowych to niewątpliwie pakiet ofertowy na miarę szkoły europejskiej.

Zdjęcia dostępne w naszej galerii.

pokl_leonardo_2a