Strona główna Wydarzenia Akademia z okazji Dnia Niepodległości

Akademia z okazji Dnia Niepodległości

569
0

12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości. Motywem przewodnim była pieśń patriotyczna, która jest niezwykle pomocna w wyjaśnieniu fenomenu czynu niepodległościowego. Józef Piłsudski powiedział: „Można śledzić historię Legionów studiując ich pieśń”. Przybliżyliśmy kilka pieśni legionowych, „My Pierwsza Brygada”, „Hej Hej ułani”, „Pierwsza Kadrowa” czy „Szara piechota”. Wszystkie te pieśni znane są Polakom i głęboko zakorzenione w tradycji rodzinnej, przetrwały okres stalinowskiego terroru (za wykonywanie niektórych utworów groziły poważne konsekwencje) i doczekały się swoistego renesansu w latach 80-tych XX w. Przypomnienie najbardziej znanych pieśni legionowych było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy wywalczyli nam przed dziesiątkami lat niepodległość.

Dziękujemy

Poprzedni artykułDuchy i strachy COGITO
Następny artykułDzień pluszowego misia coraz bliżej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.