Strona główna Wydarzenia Akademia z okazji Dnia Niepodległości

Akademia z okazji Dnia Niepodległości

634
0

12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości. Motywem przewodnim była pieśń patriotyczna, która jest niezwykle pomocna w wyjaśnieniu fenomenu czynu niepodległościowego. Józef Piłsudski powiedział: „Można śledzić historię Legionów studiując ich pieśń”. Przybliżyliśmy kilka pieśni legionowych, „My Pierwsza Brygada”, „Hej Hej ułani”, „Pierwsza Kadrowa” czy „Szara piechota”. Wszystkie te pieśni znane są Polakom i głęboko zakorzenione w tradycji rodzinnej, przetrwały okres stalinowskiego terroru (za wykonywanie niektórych utworów groziły poważne konsekwencje) i doczekały się swoistego renesansu w latach 80-tych XX w. Przypomnienie najbardziej znanych pieśni legionowych było rodzajem hołdu, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy wywalczyli nam przed dziesiątkami lat niepodległość.

Dziękujemy