Strona główna Wydarzenia Dzień Śląski w Parku Tradycji

Dzień Śląski w Parku Tradycji

816
1

W dniu 27 listopada odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” Dzień Śląski. Całą imprezę przeprowadzono w przepięknej scenerii Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Głównym celem tego dnia było propagowanie i pielęgnowanie niezwykle wartościowych śląskich tradycji. W szczególności skupiliśmy się na naszym mieście, którego historia, znane miejsca oraz sami mieszkańcy stali się motywem przewodnim zorganizowanych wcześniej konkursów, których rozwiązanie nastąpiło właśnie podczas Dnia Śląskiego. Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować uczestnikom konkursów tj. Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum Nr 1 w Zespole Szkół Sportowych oraz Gimnazjum Nr 2, a także nauczycielom sprawującym opiekę merytoryczną. Dziękujemy bardzo Referatowi Promocji Miasta Siemianowice Śląskie za pomoc w zorganizowaniu nagród. Oprócz przeprowadzonych wcześniej konkursów tj. wiedzy o Siemianowicach Śląskich, konkursu plastycznego na temat „Siemianowice Śląskie wczoraj i dziś”, na najlepszą wodzionkę, odbył się konkurs prezentacji przygotowanego tekstu w gwarze śląskiej. Na poziomie gimnazjum rywalizację zwyciężyło Gimnazjum Nr 1 w zespole Szkół Sportowych a w ZSP „Cogito” Michał Woźniak uczeń klasy 2 TKZ. Naszym honorowym gościem był Pan Marek Szołtysek – znawca śląskich obyczajów, tradycji oraz śląskiej kuchni. Na spotkaniu z młodzieżą Pan Szołtysek zwrócił uwagę na bogactwo i zróżnicowanie kultury Górnego Śląska a także śląskie poczucie humoru. Wydarzenie zakończyło się entuzjastycznie przyjętym występem uczniów naszej szkoły, w którym przedstawiono mit o Prometeuszu w wersji śląskiej oraz wywiad z górnikiem w wersji kabaretowej. Zdjęcia dostępne w naszej galerii.