Strona główna Komunikaty Statystyki, podsumowania, ciekawostki… (2013 r.)

Statystyki, podsumowania, ciekawostki… (2013 r.)

739
Stargate Atlantis
Stargate

Jak co roku, na zakończenie roku kalendarzowego 2013, chcielibyśmy Wam ponownie przedstawić kilka ciekawych statystyk dotyczących naszej szkolnej strony WWW i nie tylko… Informacje podzielone zostały na kilka najważniejszych kategorii, które przedstawione są poniżej.

  • Naszą stronę odwiedzono od początku 2012 roku ponad 520000 razy (w tym ponad 39000 unikalnych wejść tj. niepowtarzających się).
  • Najwięcej ogólnych odwiedzin na naszej stronie zanotowano 25 maja 2013 r. (3870 osób) oraz 24 i 25 lutego 2013 r. (3770 osoby).
  • Najwięcej unikalnych, niepowtarzających się odwiedzin odnotowano w okresie matur tj. 7 maja (498 osoby) oraz 2 września 2013 r. (417 osób).
  • Po wprowadzeniu elektronicznego dziennika najczęściej otwieraną podstroną nie jest już strona zastępstw, ale galeria zdjęć i wideo (ponad 14000 razy) oraz strona kontaktowa (ponad 8000 razy).
  • Najpopularniejszą przeglądarką internetową z której odwiedzano naszą stronę jest Mozilla Firefox (z udziałem ponad 62%), a następnie Google Chrome (ponad 20%). W stosunku do zeszłego roku, udział Firefoxa powiększył się o około 10%. Wzrosła także liczba odwiedzających przez przeglądarki mobilne (teraz to już ponad 10% odwiedzających).
  • Rozkład systemów operacyjnych użytkowników naszej strony prezentuje wykres. W porównaniu z zeszłym rokiem pierwszy raz w historii udział Windows XP spadł dużo poniżej 40% i nie jest to już najpopularniejszy system. Jego miejsce zajął oczywiście Windows 7. Inną ciekawostką jest fakt, że różne dystrybucje systemu Linux wyprzedzają Windows Vista, a nawet bardzo reklamowanego Windows 8. Można z tego wyciągnąć wnioski, że wśród odwiedzających naszą stronę nowy system Windows 8 nie został przyjęty ciepło, a użytkownicy korzystający do tej pory z wiekowego Windows XP wybierają inne alternatywy tj. właśnie system Linux. Wraz ze wzrostem użytkowników posiadających smartfony znacząco wzrósł też udział systemów mobilnych np. Android, Windows Phone, IOS.

[easychart type=”pie” title=”Systemy operacyjne odwiedzających naszą stronę (%)” groupnames=”Windows 2000 i starsze,Windows XP,Windows Vista,Windows 7,Windows 8 i 8.1,Linux,Mac OS X,Systemy mobilne (Android etc.)” group1values=”1.6″ group2values=”33.2″ group3values=”5.4″ group4values=”42.5″ group5values=”2.1″ group6values=”8.8″ group7values=”1.9″ group8values=”4.5″ chartfadecolor=”FFFFFF”]

Serwer zarządzający naszą szkołą, który uruchomiony został na początku roku 2012 jako wspólna praca uczniów kierunku Technik Informatyk oraz nauczycieli Cogito, działał nieprzerwanie prawie 600 dni. Niestety awaria prądu w mieście spowodowała, że nie udało się przekroczyć magicznej bariery 2 lat. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło, w roku 2014 planujemy wspólnie z uczniami TI wdrożyć w szkole jeszcze bardziej zaawansowane systemy serwerowe klasy enterprise tj. CentOS (opierający się na RedHat Enterprise Linux), które używane są przez największe firmy w kraju i na świecie. Na rynku pracy IT wiele pracodawców wymaga dobrej umiejętności obsługi systemów serwerowych UNIX, a nasza szkoła jako jedna z nielicznych w okolicy przekazuje tą cenną wiedzę naszym uczniom.

 czas_pracy_serwera_htop_2013

CentOS RedHat

Do siego roku!