Strona główna Programy Europejskie Cogito w Liverpoolu

Cogito w Liverpoolu

826

W niedzielę zwiedzaliśmy miasto Liverpool położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii. Pogoda dopisała, a my byliśmy gotowi na nowe wrażenia. Liverpool jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych takich ośrodków w historii. Sześć lokacji w mieście tj. trzy w portowo-handlowej części miasta oraz trzy w centrum obejmujące zabytkowe budynki w 2004 roku zostały wpisane jako Liverpool Maritime Mercantile City na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum The Beatles, pełnego pamiątek i informacji o światowej legendzie muzyki rozrywkowej. Korzystając z audio-przewodnika poznaliśmy szczegóły dotyczące życia i działalności Beatlesów. Następnie oglądaliśmy Albert Dock, czyli dok portowy wraz z najstarszym w Wielkiej Brytanii budynkiem zbudowanym wyłącznie z żelaza, cegły i kamienia. Idąc dalej mogliśmy podziwiać Pier Head obejmującą zespół trzech najbardziej znanych budynków miasta zwanych The Three Graces. Po drodze wstąpiliśmy do muzeum, w którym mogliśmy zobaczyć warunki życia Brytyjczyków w czasie wojny. Po tak dużej dawce wrażeń poszliśmy na lunch, by potem dalej podążać śladami Beatlesów po miejscach gdzie grał zespół m.in. The Cavern Club oraz gdzie wychowywali się i mieszkali Sir Paul McCartney oraz John Lennon.

Ten dzień był pełen wrażeń, dotarliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni.

pokl_leonardo_2a