Strona główna Konkursy Marzec pod znakiem matematyki w „Cogito”

Marzec pod znakiem matematyki w „Cogito”

631

Zaledwie tydzień temu uczniowie ZSP „Cogito” świętowali z liczbą Pi i odkrywali przyjazne oblicze matematyki. W czwartek ochotnicy I klasy o profilu informatyk / organizacja reklamy zmierzyli się z zadaniami kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”.

Tradycyjny „Dzień Wagarowicza” uczniowie klasy I technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej (kucharze i cukiernicy)   spędzili z „królową nauk” odwiedzając  interaktywną wystawę „Matematyka dla każdego”, która została przygotowana przez pierwsze na świecie eksperymentalne muzeum matematyczne, „Mathematikum” w Giessen.

Młodzież mogła skorzystać z ciekawych eksponatów, które poprzez zabawę wprowadzały w świat pojęć abstrakcyjnych. Gry i łamigłówki logiczne zachęcały do eksperymentowania i myślenia. Uczniowie zmierzyli się ze znanym twierdzeniem Pitagorasa, usiłowali złamać szyfr, włączyć światła, gdy pozornie wydaje się to niemożliwe. Młodzież zastanawiała się od czego zależy wynik w rzutach kośćmi oraz usiłowała zbudować most. Ciekawa forma wystawy przekonywała, że matematyka wcale nie musi być trudna i nieprzystępna. Wystawa w Parku Śląskim jest interesującą propozycją dla wszystkich, nawet tych, którzy matematykę widzą tylko przez pryzmat obliczeń i  trudnych przekształceń.