Strona główna Wydarzenia Święto matematyki w COGITO

Święto matematyki w COGITO

691
Stargate Atlantis
Stargate

Młodzież  naszej szkoły wraz z uczniami gimnazjum nr 3 i gimnazjum nr 4 uroczyście obchodziła „Międzynarodowy Dzień Liczby Pi”, który przypada właśnie 14 marca. Ponieważ liczba jest niezwykła, stąd też uroczystość była wyjątkowa.

Ludolfina (liczba Pi) stała się motywem przewodnim wielu konkursów. Dużym zainteresowaniem zarówno wśród gimnazjalistów, jak i uczniów naszej szkoły     cieszył się konkurs matematyczny „PoPisz się logicznym myśleniem”. Uczestnicy zmagali się z różnymi łamigłówkami, rozwiązywali zagadki logiczne, rebusy, sudoku. Równolegle w pracowni gastronomicznej odbywał się konkurs kulinarny „Gastronomiczne poPisy”. Wśród potraw dominowały Pieczenie, Piersi z kurczaka, Pieczarki i szPinak , a nawet pojawiło się tajemnicze Pikuryku. Inspirację kulinarną stanowiła oczywiście liczba Pi. Niezwykła liczba dotarła nawet na salę gimnastyczną. Miłośnicy tenisa stołowego mogli się wykazać w turnieju Ping-ponga. Emocje wzrosły, gdy rozpoczął się konkurs pamięciowy , który polegał na wyrecytowaniu jak najdłuższego rozwinięcia liczby Pi. Co prawda nie udało się pobić światowego oficjalnego rekordu, który należy do Japończyka Akiry Haraguchi (100 tysięcy cyfr), ale i tak byliśmy pod wrażeniem. Gimnazjaliści zmierzyli się w quizie o liczbie Pi. Musieli wykazać się znajomością historii ludolfiny. Liczba Pi była też tematem przewodnim konkursu literackiego „Pisz na Piątkę”. Uczniowie gimnazjum napisali opowiadania, w których dominowały wyrazy zawierające cząstkę „Pi”. 14 marca przypada kolejna rocznica urodzin Alberta Einsteina. Z tego powodu konkursy: plastyczny i multimedialny dotyczyły tego słynnego naukowca. Mogliśmy obejrzeć prezentacje o życiu i działalności Einsteina oraz podziwialiśmy jego karykatury stworzone przez młodzież. Wszyscy uczniowie mieli okazję zagrać w różne gry logiczne, planszowe, które niestety w dobie komputerów zostały trochę zaniedbane. Zainteresowanie szachami, warcabami, grami słownymi i liczbowymi budzi nadzieję, że powrócą do łask. Każdy mógł spróbować swych sił w dekoracyjnym składaniu serwetek. Niewątpliwie ta sztuka nasuwa na myśl orgiami. Wspaniałej zabawie towarzyszyła myśl – czy Siemianowice mają coś wspólnego z liczbą Pi. Okazało się, że skojarzeń może być wiele –począwszy od nazw ulic (m.in. OlimPijska, KaPicy) , na  rondzie „Siemion” (kule) kończąc. Laureaci konkursów zostali nagrodzeni, a wszyscy uczestnicy poczęstowani specjalnie przygotowanymi przez naszą młodzież Pi –ciasteczkami.

Wspaniały dzień, który pokazał uniwersalność liczby Pi oraz przedstawił matematykę przyjazną i piękną dla ucznia, zakończyła słodka niespodzianka. Na urodzinach (Einsteina oczywiście) nie mogło zabraknąć tortu, który stanowił słodkie zwieńczenie tego cudownego święta. Relacja z całego dnia oczywiście do obejrzenia w naszej galerii, zapraszamy!