Strona główna Wydarzenia Akademia z okazji obchodów 3 maja

Akademia z okazji obchodów 3 maja

W dniu 29 kwietnia 2014 w ZSP „Cogito” odbyła się akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja.

Była to pierwsza taka konstytucja w nowożytnej Europie a druga po amerykańskiej na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki w dniu 3 MAJA 1791r. Ustawa ta była dziełem pracy nad uzdrowieniem Państwa. Niestety jej przeciwnicy: obce mocarstwa, a także część szlachty polskiej uważającej się za gorących patriotów, nie pozwolili na to. Konstytucja nie weszła w życie, a Rzeczpospolita poddana została kolejnym rozbiorom aż do całkowitego zniknięcia na 123 lata z map świata.

Uroczysta akademia została przygotowana przez uczniów pod okiem Pani Barbary Patyk-Płuciennik.

Poprzedni artykuł„Cogito spełnia marzenia uczniów”
Następny artykułCOGITO dołącza do informatycznych profesjonalistów