Strona główna Wydarzenia Cogito na Nikiszu

Cogito na Nikiszu

583

W piątkowe, słoneczne popołudnie młodzież z klasy II technikum hotelarskiego pod opieką p. Bożeny Rosickiej i p. Anny Ossowskiej odwiedziła katowicki Nikiszowiec. Zwiedzanie zabytkowej dzielnicy górniczej połączyliśmy z wizytą w Hospicjum Cordis, gdzie złożyliśmy dar serca w postaci słodyczy dla podopiecznych placówki, z którą współpracujemy już od kilku lat. Po najciekawszych miejscach Nikiszowca oprowadziły nas uczennice mieszkające w tej dzielnicy, które przygotowały odpowiednie materiały dotyczące historii tego niezwykłego miejsca. Powstanie osiedla sięga początku XX wieku, kiedy to koncern „Georg von Giesches Erben” zapoczątkował eksploatację nowych pokładów węgla. Dla górników zatrudnionych w kopalni „Giesche” w 1907 wybudowano osiedle górnicze Giszowiec, w którym, jak się później okazało, liczba mieszkań była niewystarczająca, w związku z czym w grudniu 1908 roku wydano zgodę na wybudowanie nowej kolonii robotniczej zlokalizowanej w pobliżu Janowa, w sąsiedztwie szybu „Nickisch”. Osiedle zaprojektowali architekci Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga, twórcy zabudowy Giszowca. W 1911 r. oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny. W sumie w latach 1908-1918 wybudowano prawie 1000 mieszkań. Dzisiaj Nikiszowiec  jest turystyczną atrakcją miasta Katowic i województwa śląskiego. 14 stycznia 2011 roku dzielnica została przez Prezydenta RP wpisana na listę pomników historii.