Strona główna Wydarzenia Sesja popularno-naukowa „Czy wiesz co jesz?”

Sesja popularno-naukowa „Czy wiesz co jesz?”

587
0

Wczoraj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych COGITO odbyła się sesja popularno-naukowa „Czy wiesz co jesz?”. Celem przedsięwzięcia było propagowanie wśród młodzieży idei zdrowego odżywiania. Priorytetem sesji było uświadomienie konsekwencji nieodpowiedniego żywienia, prowadzącego do szeregu chorób cywilizacyjnych . Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego obecnie wielu ludzi choruje, nie z niedoboru pożywienia, lecz z nadmiaru. Nadmiaru tłuszczu, cukru i soli. Często nie jesteśmy świadomi ile tych składników spożywamy codziennie w naszych posiłkach i przekąskach. Na wystawie zaprezentowaliśmy przykłady produktów, w których ukryte są znaczne ilości cukru i tłuszczu. Jednocześnie w „Konkursie na zdrowy napój” uczniowie zaproponowali smaczne i przygotowane z naturalnych składników napoje, które mogą być alternatywą dla napojów typu cola. Najatrakcyjniejsze napoje przygotowali Agnieszka Rubaj i Jessica Kołodziej – I miejsce, Mariusz Dwojakowski i Patryk Rzepka – II miejsce oraz Dagmara Rąg i Monika Kuczka – III miejsce.

Kolejnym elementem sesji był konkurs wiedzy o racjonalnym żywieniu „Czy wiesz co jesz?”. Młodzież wykazała się dobrą znajomością tematu. Najwyższy poziom wiadomości zaprezentowali: Dawid Szczygieł – I miejsce, Mariusz Dwojakowski – II miejsce i Klaudia Ukleja – III miejsce. Sesję uświetnił wykład dietetyka Pani Patrycji Kłósek z Centrum Dietetycznego Natur House oraz możliwość skorzystania z pomiarów za pomocą profesjonalnej wagi. Organizacja sesji została poprzedzona konkursem na plakat „Jedz zdrowo – żyj dłużej”, ogłoszonym z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Do konkursu licznie przystąpiła młodzież z ZSP COGITO i Gimnazjum nr 7. Wyróżnione zostały plakaty Estery Świerkot oraz Magdaleny Jabłońskiej i Wiktorii Filipiak.

Relacja fotograficzna z całego dnia dostępna w naszej galerii.