Strona główna Wydarzenia XVI Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół

XVI Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół

712
0

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” w dniach 18 – 19 września 2014 r. jest gospodarzem XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół. W Zjeździe uczestniczą delegacje 15 szkół noszących imię Zbigniewa Herberta. Mottem są słowa poety „żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia”. Zjazd rozpoczął się dzisiaj Mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji szkół herbertowskich. Po zakończonej Mszy wszyscy w towarzystwie orkiestry górniczej przeszli ulicami miasta do Parku Tradycji, gdzie miała miejsce uroczysta inauguracja Zjazdu, podczas której głos zabrali: Dyrektor naszej szkoły p. Danuta Kopyczok, Wiceprezydent miasta Siemianowic Śląskich p. Henryk Ptasznik, Przewodniczący Rady Miasta p. Adam Cebula. Z ramienia kuratorium na uroczystość przybyła p. Anna Urbańczyk, która odczytała list Śląskiego Kuratora Oświaty. Oczywiście w gronie przemawiających nie mogło zabraknąć prezesa Klubu Herbertowskich Szkół p. Wojciecha Kalickiego. Po przemówieniach miała miejsce część artystyczna przygotowana przez młodzież naszej szkoły pod czujnym okiem p. Bożeny Rosickiej – nauczyciela języka polskiego.

Ważnym wydarzeniem Zjazdu była ceremonia wręczenia dyrektorom i nauczycielom szkół herbertowskich Medali Komisji Edukacji Narodowej. Medale przyznał Minister Edukacji Narodowej przede wszystkim za znaczące osiągnięcia w popularyzowaniu twórczości Zbigniewa Herberta. Wśród odznaczonych znaleźli się nauczyciele ZSP „Cogito”: p. Anna Musiał – nauczyciel języka polskiego i p. Helena Kruszecka – bibliotekarka. Kolejnym punktem programu było nagrodzenie laureatów dwóch konkursów: literackiego „Pan Cogito wobec wyzwań XXI wieku” i fotograficznego „Pocztówka z podróży Zbigniewa Herberta”. Następnie uczestnicy Zjazdu zwiedzili Park Tradycji i obejrzeli wystawę, przygotowaną przez naszą bibliotekę szkolną i Miejską Bibliotekę Publiczną w Siemianowicach Śląskich, dotyczącą życia i twórczości Zbigniewa Herberta. Z Parku Tradycji młodzież, pod opieką nauczycieli COGITO, pojechała do Parku Śląskiego, a delegacje nauczycieli udały się na spotkanie Klubu Herbertowskich Szkół do Willi Fitznera.

W drugim dniu Zjazdu goście mieli okazję zwiedzić centrum Katowic, kopalnię „Guido” w Zabrzu i Śląskie Planetarium. Więcej zdjęć dostępne w naszej galerii.

Poprzedni artykułPlan lekcji v9
Następny artykuł„Europa naszym domem”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.