Strona główna Wydarzenia XVI Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół

XVI Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół

859
0

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” w dniach 18 – 19 września 2014 r. jest gospodarzem XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół. W Zjeździe uczestniczą delegacje 15 szkół noszących imię Zbigniewa Herberta. Mottem są słowa poety „żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia”. Zjazd rozpoczął się dzisiaj Mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji szkół herbertowskich. Po zakończonej Mszy wszyscy w towarzystwie orkiestry górniczej przeszli ulicami miasta do Parku Tradycji, gdzie miała miejsce uroczysta inauguracja Zjazdu, podczas której głos zabrali: Dyrektor naszej szkoły p. Danuta Kopyczok, Wiceprezydent miasta Siemianowic Śląskich p. Henryk Ptasznik, Przewodniczący Rady Miasta p. Adam Cebula. Z ramienia kuratorium na uroczystość przybyła p. Anna Urbańczyk, która odczytała list Śląskiego Kuratora Oświaty. Oczywiście w gronie przemawiających nie mogło zabraknąć prezesa Klubu Herbertowskich Szkół p. Wojciecha Kalickiego. Po przemówieniach miała miejsce część artystyczna przygotowana przez młodzież naszej szkoły pod czujnym okiem p. Bożeny Rosickiej – nauczyciela języka polskiego.

Ważnym wydarzeniem Zjazdu była ceremonia wręczenia dyrektorom i nauczycielom szkół herbertowskich Medali Komisji Edukacji Narodowej. Medale przyznał Minister Edukacji Narodowej przede wszystkim za znaczące osiągnięcia w popularyzowaniu twórczości Zbigniewa Herberta. Wśród odznaczonych znaleźli się nauczyciele ZSP „Cogito”: p. Anna Musiał – nauczyciel języka polskiego i p. Helena Kruszecka – bibliotekarka. Kolejnym punktem programu było nagrodzenie laureatów dwóch konkursów: literackiego „Pan Cogito wobec wyzwań XXI wieku” i fotograficznego „Pocztówka z podróży Zbigniewa Herberta”. Następnie uczestnicy Zjazdu zwiedzili Park Tradycji i obejrzeli wystawę, przygotowaną przez naszą bibliotekę szkolną i Miejską Bibliotekę Publiczną w Siemianowicach Śląskich, dotyczącą życia i twórczości Zbigniewa Herberta. Z Parku Tradycji młodzież, pod opieką nauczycieli COGITO, pojechała do Parku Śląskiego, a delegacje nauczycieli udały się na spotkanie Klubu Herbertowskich Szkół do Willi Fitznera.

W drugim dniu Zjazdu goście mieli okazję zwiedzić centrum Katowic, kopalnię „Guido” w Zabrzu i Śląskie Planetarium. Więcej zdjęć dostępne w naszej galerii.