Strona główna Wydarzenia Cogito „w średniowiecznym skryptorium”

Cogito „w średniowiecznym skryptorium”

649
0

16.10.2014 uczniowie klas maturalnych oraz ich młodsi koledzy wraz opiekunami mgr Heleną Kruszecką oraz ks. Mirosławem Ratajem mieli okazję odwiedzić Opactwo Ojców Benedyktynów w Tyńcu. W trakcie pobytu odbyła się msza święta w intencji maturzystów oraz uczniów naszej szkoły. Po mszy świętej poznaliśmy historię 970 lecia przybycia benedyktynów do Tyńca, podziwialiśmy sztukę średniowieczną i oryginalne freski, krużganki, wirydarz. Po zwiedzeniu opactwa udaliśmy się na warsztaty„W średniowiecznym skryptorium” warsztat, odbywał się w zrekonstruowanym pomieszczeniu dawnego skryptorium, poświęcony był tajnikom pracy skryby i iluminatora. W czasie zajęć poznaliśmy dokładnie rolę i charakter skryptoriów klasztornych oraz kolejne etapy powstawania książki rękopiśmiennej. Mieliśmy okazję pisać na tabliczce woskowej oraz poznać tajniki pisania piórem gęsim. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat. Dzień spędzony w Tyńcu pozwolił choć na chwilę poczuć atmosferę średniowiecza. Popołudniu w drodze powrotnej odwiedziliśmy gród królewski Kraków i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.