Strona główna Wydarzenia Cogito „w średniowiecznym skryptorium”

Cogito „w średniowiecznym skryptorium”

851
Stargate Atlantis
Stargate

16.10.2014 uczniowie klas maturalnych oraz ich młodsi koledzy wraz opiekunami mgr Heleną Kruszecką oraz ks. Mirosławem Ratajem mieli okazję odwiedzić Opactwo Ojców Benedyktynów w Tyńcu. W trakcie pobytu odbyła się msza święta w intencji maturzystów oraz uczniów naszej szkoły. Po mszy świętej poznaliśmy historię 970 lecia przybycia benedyktynów do Tyńca, podziwialiśmy sztukę średniowieczną i oryginalne freski, krużganki, wirydarz. Po zwiedzeniu opactwa udaliśmy się na warsztaty„W średniowiecznym skryptorium” warsztat, odbywał się w zrekonstruowanym pomieszczeniu dawnego skryptorium, poświęcony był tajnikom pracy skryby i iluminatora. W czasie zajęć poznaliśmy dokładnie rolę i charakter skryptoriów klasztornych oraz kolejne etapy powstawania książki rękopiśmiennej. Mieliśmy okazję pisać na tabliczce woskowej oraz poznać tajniki pisania piórem gęsim. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał certyfikat. Dzień spędzony w Tyńcu pozwolił choć na chwilę poczuć atmosferę średniowiecza. Popołudniu w drodze powrotnej odwiedziliśmy gród królewski Kraków i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.