Strona główna Wydarzenia COGITO w Starej Prochowni

COGITO w Starej Prochowni

733

29 października młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ,,Cogito” przedstawiła w warszawskim teatrze Stara Prochownia multimedialny program artystyczny poświęcony patronowi naszej szkoły, Zbigniewowi Herbertowi, przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego- panią Bożenę Rosicką z okazji XVI Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół, który odbył się w Siemianowicach Śląskich w dniach 18-19 września tego roku i w czasie którego program został zaprezentowany po raz pierwszy. Przedstawienie, które nawiązywało do motta XVI Zjazdu,, żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia”, spotkało się z gorącym przyjęciem i wzbudziło duże zainteresowanie. W czasie zjazdu otrzymaliśmy zaproszenie do Warszawy od pani dyrektor XCIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta, mgr Bożeny Gromadzkiej, która poprosiła nas o zaprezentowanie programu na uroczystościach z okazji 90 rocznicy urodzin Poety oraz Gali Finałowej XI edycji Warszawskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Zbigniewa Herberta, które odbyły się w warszawskim teatrze Stara Prochownia. Delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ,,Cogito”-pani dyrektor Danutą Kopyczok, Bożena Rosicka a także młodzi artyści przybyli do Warszawy 28 października. Gospodarze przyjęli nas niezwykle serdecznie i przygotowali w czasie dwudniowego pobytu wiele atrakcji. W pierwszym dniu złożyliśmy kwiaty na grobie naszego wielkiego na Powązkach, po których oprowadzał nas nauczyciel historii XCIX LO i który jest jednocześnie przewodnikiem po Warszawie, następnie zwiedzaliśmy Centrum Nauki Kopernik. Po obiedzie i próbach podziwialiśmy warszawskie Stare Miasto. W samo południe 29 października, a więc w dniu 90 urodzin Zbigniewa Herberta, rozpoczęła się w Starej Prochowni uroczysta Gala, na której byli obecni wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy Włodzimierz Paszyński, pani Katarzyna Herbert, przedstawiciele władz oświatowych a także aktorzy warszawskich scen. Wydarzenia związane z okrągłą rocznicą urodzin poety miały niezwykle uroczysty charakter. Oprócz przedstawienia zaprezentowanego przez uczniów ,,Cogito” odbyło się między innymi wręczenie nagród i występy laureatów Warszawskiego Konkursu Recytatorskiego. Udział w tak ważnych uroczystościach był dla ZSP ,,Cogito” niezwykłym wyróżnieniem i cieszymy się, że mogliśmy tam być. Dwudniowy pobyt w Warszawie, występy artystyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi dostarczyły nam wielu pięknych wrażeń, które pozostaną na długo w naszej pamięci i choć wróciliśmy do domu zmęczeni, jednak szczęśliwi i usatysfakcjonowani. Zdjęcia dostępne w naszej galerii.