Strona główna Wycieczki Weihnachtsmarkt, czyli Cogito w Wiedniu

Weihnachtsmarkt, czyli Cogito w Wiedniu

864

18 grudnia, z inicjatywy pani Bożeny Rosickiej, 45-osobowa grupa młodzieży z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Wiednia. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia chcieliśmy nie tylko zwiedzić to piękne miasto, ale także wziąć udział w jednym z najpiękniejszych europejskich jarmarków  bożonarodzeniowych. Wyjechaliśmy o drugiej w nocy. Podróż w cieplutkim autokarze minęła nam szybko i bez niespodzianek. Wyspani i przygotowani na całodniowe zwiedzanie Wiednia z przemiłą panią przewodnik około ósmej wjechaliśmy na wzgórze Kalenberg, gdzie w 1683 roku Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami. Z tego miejsca rozciąga się też imponujący widok na panoramę miasta. Następnie pojechaliśmy do Hundertwasserhaus- kompleksu mieszkalnego, który przykuwa uwagę niezwykle ciekawą konstrukcją architektoniczną. Koncepcją twórcy tego miejsca było nawiązanie dialogu człowieka z przyrodą – na tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach rośnie wiele roślin, budynek jest też pięknie i kolorowo ozdobiony. Kolejnym punktem na naszej wiedeńskiej trasie była katedra świętego Stefana, później zaś Muzeum Historii Naturalnej, gdzie mogliśmy obejrzeć  bogactwo przyrody-począwszy od owadów, poprzez kamienie szlachetne i minerały, skończywszy na pterozaurach. Spacerując po Wiedniu byliśmy pod wrażeniem pięknych zabytków, będących pozostałością wielkiej dynastii Hohenzolernów, przede wszystkim zaś Hoffburga, który, trzeba przyznać, robi wrażenie. Po zachodzie słońca mogliśmy podziwiać pięknie oświetlone i świątecznie ozdobione miasto a także oglądać  jarmarki, znajdujące się w różnych miejscach Wiednia. Największy, tuż obok Ratusza, pięknie oświetlony, zaskoczył nas bogactwem kramów i kramików, oferujących rozmaite pamiątki oraz nie tylko regionalne potrawy, kolejny-przy Kunsthistorische Museum-oglądaliśmy przy dźwiękach świątecznej muzyki, co tworzyło cudowną atmosferę. Czas mijał bardzo szybko, lecz czekały na nas kolejne atrakcje. Tym razem obejrzeliśmy wspaniałą kolekcję dzieł sztuki zgromadzonych w Kunsthistorische Museum-jednej z największych na świecie galerii, posiadającej w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet. Po całodniowym i intensywnym zwiedzaniu Wiednia wracaliśmy do autokaru ulicami pięknie przystrojonego i oświetlonego miasta. Wydawać by się mogło, że teraz pozostaje nam tylko przytulić się do poduszki i pomknąć do domu, jednak nic bardziej błędnego. Nasza grupa okazała się niezmordowana i jakby atrakcji było mało, na zakończenie pojechaliśmy na Prater, czyli wiedeńskiego parku rozrywki. Część z nas delektowała się widokiem nocnego Wiednia, oglądając go z Diabelskiego Młyna, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów miasta, inni z kolei bawili się na mniejszych karuzelach lunaparku. Około 21 ruszyliśmy w stronę Siemianowic. I tym razem podróż minęła nam bez problemu w sennej, nocnej atmosferze. Wróciliśmy do domu nad ranem-zmęczeni, ale szczęśliwi, że mogliśmy przeżyć niezapomniane chwile, pobyć przez moment w innym świecie, zobaczyć tak dużo w ciągu jednego dnia. Dziękujemy naszej pani przewodnik, która ciekawie opowiadała nam o mieście, ale też i całej grupie, która okazała się sympatyczna i zdyscyplinowana. Wyjazd do Wiednia był niezwykle udany i nawet pogoda nam sprzyjała, gdyż było ciepło i przyjemnie. Mamy nadzieję, że grudniowe wyjazdy na jarmarki bożonarodzeniowe na stałe wpiszą się w tradycję naszej szkoły, a tymczasem fotorelacja do obejrzenia w naszej galerii.