Strona główna Wydarzenia Cogito w Muzeum Powstań Śląskich

Cogito w Muzeum Powstań Śląskich

1079
0

Uczniowie klas pierwszych z inicjatywy p. Bożeny Rosickiej w ramach zajęć wiedzy o kulturze zwiedzali niedawno otwarte Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, mieszczące się w dawnym budynku policji. Wizyta w muzeum rozpoczęła się od sali kinowej, gdzie uczniowie obejrzeli film, którego bohaterem jest powstaniec Franek (w tę rolę wcielił się Franciszek Pieczka) i który znakomicie wprowadził młodzież w realia tamtego czasu. W trakcie zwiedzania mogliśmy obejrzeć salę lustrzaną, typowo śląskie mieszkania i drukarnię, gdzie można samemu wydrukować ulotki polskie i niemieckie, przejść odtworzoną ulicą świętochłowicką i bytomską, gdzie zamiast podłogi jest bruk a na szynach stoi naturalnej wielkości tramwaj, którym można odbyć podróż po śląskich miastach. Uczniowie obejrzeli też szkołę z czasów powstań , wóz bojowy oraz wiele innych eksponatów z tamtych czasów. Wystawa ma charakter multimedialny – w każdej sali wyświetlany jest film, można posłuchać wspomnień znanych Ślązaków, można też wziąć udział w zabawach interaktywnych. Trzeba przyznać, że ekspozycja przygotowana jest znakomicie a prawie dwugodzinne zwiedzanie mija szybko i przyjemnie.