Strona główna Wydarzenia Dzień INFORMATYKA w Cogito

Dzień INFORMATYKA w Cogito

875
0

Od roku nasza szkoła organizuje w szkole DZIEŃ INFORMATYKA, w ten sposób wpisujemy się w coroczne światowe obchody „Dnia bezpiecznego Internetu”. W tym roku program Dnia Informatyka przygotowała klasa 2 TiR. Program realizował temat przewodni „Ochrona danych, z których korzystamy na komputerach publicznych, w szkole, w biurze, w kafejce i konsekwencje ludzkiej niefrasobliwości w zarządzaniu tymi danymi”. Celem Dni Informatyka jest przystępne informowanie uczniów o zagrożeniach związanych z pracą w sieci i poprzez zabawę, uczenie rozpoznawania i unikania tych zagrożeń. Organizatorzy w przygotowanym programie przedstawiają prezentacje multimedialne, które w poważny lub humorystyczny sposób ukazują niebezpieczeństwa korzystania z zasobów sieci i przedstawiają wskazówki jak uniknąć przykrych konsekwencji sieciowej egzystencji. Szkoła kształci w zawodzie Technik Informatyk. Uczniowie realizując program nauczania z przedmiotów zawodowych w technikum stykają się z profesjonalnym podejściem do zagadnień:

  • troski o zarządzanie własnymi danymi przekazywanymi do witryn sieciowych,
  • ochrony danych osobowych,
  • pracy w sieci z poszanowaniem zasad etykiety sieciowej,
  • wiarygodności informacji,
  • bezpieczeństwa zasobów informacyjnych, które zgromadzone są na serwerach sieciowych,

oraz wieloma innymi zagadnieniami, na które przeciętny użytkownik sieci nie zwraca uwagi. Przedstawiając program Dnia Informatyka posiadanymi informacjami i umiejętnościami, podzielili się z kolegami z klas realizujących inne specjalizacje, ale też korzystającymi z Internetu. Najistotniejsze zagadnienia opracowali w formie prezentacji multimedialnych oraz konkursów i krzyżówek, w ten sposób obudzili czujność, jaka powinna cechować każdego użytkownik sieci. W obchody Dnia Informatyka zaangażowana była cała społeczność COGITO, wszyscy obejrzeli prezentacje przedstawiciele klas emocjonowali się współzawodnictwem w konkursach. Organizatorzy dziękują uczestnikom, gratulują zwycięskim klasom i wierzą, że w nieuważnych użytkownikach sieci zasiali z dobrym skutkiem niepokój, który będzie skutkował większą troską o bezpieczeństwo własnych danych. Do zobaczenia za rok, pod hasłem „To co robisz w sieci dziś będzie miało konsekwencje jutro, a od CIEBIE zależy jakie”.