Strona główna Biblioteka Dzień książki w Cogito

Dzień książki w Cogito

741

Z okazji przypadającego w tym tygodniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyło się dzisiaj w naszej szkole kilka imprez związanych z czytelnictwem. Najpierw kilkunastu uczniów wzięło udział w polsko-angielskim konkursie wiedzy o książce i bibliotece. Najwięcej punktów zdobyli: Angelika Olszewska (3TKZ), Patrycja Garus (1TTZ) i Wiktor Naumiec (3TKZ). Gratulujemy!
Następnie klasy, których uczniowie czytają najwięcej książek, zostały zaproszone do auli na program pod tytułem „Od Gutenberga do e-booka”. Oglądając dwie prezentacje multimedialne można było zapoznać się nie tylko z historią piśmiennictwa od samych jego początków aż po dzień dzisiejszy, ale również dowiedzieć się ciekawostek o elektronicznych wersjach książek. Kilku uczniów przygotowało przedstawienie „Sąd nad książką”. Sędzia, Prokurator, Obrońca i świadkowie, czyli Tablet, DVD i Pani Bibliotekarka próbowali odpowiedzieć na pytanie czy oskarżona Książka jest nam już niepotrzebna i należy ją skazać na zagładę. Na szczęście werdykt brzmiał korzystnie dla obu stron. Książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.
Do wspólnej zabawy została też zaproszona publiczność. Trzy wylosowane osoby przeczytały nam krótkie teksty z morałem. Kilku widzów miało również możliwość wypowiedzenia się na temat swoich czytelniczych zainteresowań. Okazuje się, że wbrew powszechnemu mniemaniu, młodzież jednak sięga czasem po książki. Pewnie dlatego, że jak pisał Henryk Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra.”