Strona główna Wycieczki Cogito podbija Brukselę

Cogito podbija Brukselę

836
Stargate Atlantis
Stargate

W ramach nagrody za zdobycie 2 miejsca w Grze Miejskiej Fair Train nasi uczniowie wraz z opiekunem pojechali na wycieczkę do Brukseli. Podróż była długa ale bardzo przyjemna. Nocowaliśmy w przepięknym miasteczku studenckim Leuven, mieliśmy okazję zwiedzić to miasto, w którym są 3 Uniwersytety – w tym najstarszy uniwersytet w kraju. Ważną częścią miasta jest Wielki Beginaż wpisany na listę UNESCO. Miasteczko to ma wspaniały zabytkowy ratusz, Bibliotekę Uniwersytecką oraz stary rynek wypełniony w całości lokalami gastronomicznymi. Duże wrażenie zrobiło na nas Leuven nocą, kiedy najważniejsze budynki są oświetlone. Drugiego dnia odbyliśmy wycieczkę do Parlamentu Europejskiego gdzie spędziliśmy cały dzień. Poznaliśmy zasadę działania Parlamentu, zwiedziliśmy salę głosowań, biura poselskie oraz odbyliśmy wizytę studyjną z europosłem Janem Olbrychtem który w przystępny sposób opowiedział nam o swojej pracy i sposobach głosowania. Po przerwie na lunch zwiedziliśmy Parlamentarium miejsce gdzie przedstawiona jest historia Unii Europejskiej, jest to bardzo nowoczesne muzeum. Kolejny dzień spędziliśmy w Brukseli, zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Wojskowości, posiadające bardzo dużo eksponatów od średniowiecza do współczesności. Dużo miejsca w nim poświęcono cesarzowi Napoleonowi. Osobne działy dotyczące historii I wojny oraz II wojny światowej. Eksponatami były m.in. czołgi z okresu I wojny światowej, czy różnego rodzaju samoloty, helikoptery. Po wizycie w muzeum przyszedł czas na zwiedzanie Brukseli, co było trochę utrudnione z powodu wysokich upałów. Rynek stolicy Belgii zrobił na nas największe wrażenie oraz przyległe uliczki wypełnione przytulnymi kawiarenkami oraz cukierniami. Skosztowaliśmy słynne belgijskie frytki, wafle oraz kupiliśmy sobie pamiątki oraz czekoladki belgijskie, które podobno są najlepsze na świecie.