Strona główna Biblioteka Listy, listy, listy… w Cogito

Listy, listy, listy… w Cogito

1090
0

W Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, 10.12.2015, w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów. Uroczyste rozpoczęcie uświetnili swoją obecnością zaproszeni Goście: Prezydent Anna Zasada-Chorab; dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Wiesława Szlachta; dyrektor Muzeum Miejskiego Krystian Hadasz; kierownik Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego dla Dzieci Sonia Wróbel i wychowawczyni tej Placówki Beata Grzejszczak. Odwiedziło nas również Radio Katowice. W tym roku Bohaterami naszego Maratonu byli:

  • Albert Woodfox – przebywający od 40 lat w więziennej izolatce w USA, mimo że sąd w czerwcu 2015 roku nakazał natychmiastowe zwolnienie go z więzienia;
  • Teodora Del Carmen Vasquez z Salwadoru – skazana na 30 lat za urodzenie martwego dziecka, co w Salwadorze jest traktowane jak przestępstwo;
  • Yecenia Armenta z Meksyku – skazana bez żadnych dowodów winy, torturowana;
  • Muhammad Bekzhanow – redaktor naczelny gazety opozycyjnej z Uzbekistanu. Mimo że odsiedział już 15-letni wyrok za działalność polityczną, nadal przebywa w więzieniu;
  • Waleed Abu Al-Khair – prawnik z Arabii Saudyjskiej, skazany za obronę opozycjonistów.

W naszej akcji wzięło udział 100 osób. W ciągu 4 godzin napisaliśmy 394 listy. Część z nich jest adresowana do przywódców państw i prokuratorów, z prośbą o uwolnienie niesłusznie więzionych osób. Druga część, to listy wsparcia, w których staraliśmy się dodać otuchy naszym Bohaterom. Ta grupa listów dotrze do adresatów poprzez ich rodziny. W ubiegłym roku efektem Maratonu 2014 było wypuszczenie na wolność 3 osób. Mamy nadzieję, że nasze listy nie pozostaną bez echa i wkrótce otrzymamy dobre wiadomości o uwolnieniu tegorocznych Bohaterów.