Strona główna Wydarzenia Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w COGITO – 13-16.XII.2015

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w COGITO – 13-16.XII.2015

616
0

1. Prezentacja wystawy ,,Kopalnia strajkuje … Strajk i pacyfikacja kopalni ,,Wujek” 13-16 grudnia 1981 roku ” – na szkolnych korytarzach została zaprezentowana wystawa wypożyczona ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, którą uczniowie mogli oglądać w dniach 7-15 grudnia.

2. Zapalmy ,,Światło wolności”- upamiętnienie ofiar stanu wojennego- w ramach kampanii społecznej Instytutu Pamięci Narodowej uczniowie zapalili w domach światło wolności.

3. Prezentacja utworów o tematyce patriotycznej- młodzież recytowała wybrane przez siebie wiersze, wśród których znalazła się poezja między innymi Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz naszego patrona Zbigniewa Herberta.

4. Lekcja historii i języka polskiego- odbyła się interdyscyplinarna lekcja, na której została omówiona trudna historia XIX i XX wieku. Uczniowie czytali fragmenty Dziadów Adama Mickiewicza i wskazywali podobieństwa w losach Polaków po upadku powstań narodowych i walk o suwerenność państwa po II wojnie światowej.

5. Prezentacja filmów i pieśni patriotycznych o stanie wojennym- odbyła się projekcja fragmentów filmu Kazimierza Kutza ,,Śmierć jak kromka chleba”.

6. Bieg Dziewięciu Górników- 16 grudnia 2015 roku 9 uczniów ZSP COGITO wraz z grupą ponad 350 uczniów z całego Śląska pobiegło pod Pomnik-Krzyż przy kopalni Wujek, by w ten sposób uczcić pamięć o 9 górnikach zastrzelonych przez oddziały ZOMO podczas pacyfikacji kopalni Wujek.

Mamy nadzieję, że dla młodzieży, która nie pamięta stanu wojennego była to najlepsza lekcja historii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.