Strona główna Wydarzenia Otwarcie wystawy „Cogito zainspirowane Herbertem”

Otwarcie wystawy „Cogito zainspirowane Herbertem”

665
0

„we mnie jest płomień który myśli

i wiatr na pożar i na żagle

Zbigniew Herbert, Napis

W dniu 14 marca 2016 roku w Bibliotece Miejskiej została otwarta wystawa pod tytułem „Cogito zainspirowane Herbertem”. Prace plastyczne uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” są ściśle związane z twórczością Zbigniewa Herberta, patrona szkoły.

Otwarcie wystawy poprzedził krótki program artystyczny, w ramach którego młodzież czytała fragmenty utworów i prywatnej korespondencji Herberta. Wśród nich znalazł się też list pisany do Poety przez Jerzego Turowicza dokładnie 65 lat temu – 14 marca 1951 roku. Opublikowana korespondencja z przyjaciółmi  odsłania nieznany, częstokroć bardzo osobisty portret Herberta. Jakże prywatny świat otwiera się przed nami w tych listach! Prywatne, osobiste i niepowtarzalne są także interpretacje utworów Herberta. Każdy czytelnik ma swoje własne wrażenia. Niektórzy , zainspirowani dziełami mistrza, próbują pokazać nam swój odbiór herbertowskiej poezji i prozy. Tak właśnie powstała ta nasza wystawa.

Symbolicznego otwarcia wystawy dokonała pani Wiesława Szlachta, dyrektor Biblioteki Miejskiej. Prace można oglądać do 9 kwietnia 2016 roku. Serdecznie zapraszamy!

 
[juicebox gallery_id=”1″]