Strona główna Biblioteka Czytam w podróży… Herberta (2016)

Czytam w podróży… Herberta (2016)

791
Stargate Atlantis
Stargate

W dniu 31 marca 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie siemianowickiej młodzieży zorganizowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” i Bibliotekę Miejską. Patronem ZSP „Cogito” jest polski poeta Zbigniew Herbert. W Polsce jest 20 szkół noszących jego imię. Tworzą one Klub Herbertowskich Szkół, który razem z Fundacją Herberta co roku organizuje zjazd, festiwal oraz różne akcje propagujące twórczość  poety. Jedną z nich jest odbywająca się od 4 lat akcja o nazwie „Czytam w podróży… –  Herberta”.  Polega ona na tym, że wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta rozdają osobom podróżującym zakładki do książek z fragmentami utworów Herberta, zachęcając do czytania. Wolontariuszy spotkać  można w środkach transportu miejskiego oraz na przystankach autobusowych. W tym roku „Czytam w podróży … – Herberta” odbędzie się w całej Polsce w dniu 6 kwietnia. My zaczęliśmy to czytanie już na dzisiejszym spotkaniu.

Przedstawiona prezentacja komputerowa przybliżyła wszystkim obecnym sylwetkę Zbigniewa Herberta. Ten poeta i eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk w swoim bogatym dorobku literackim ma też 30 bajek. Są to krótkie utwory prozą , napisane w latach 50-tych. Wybraliśmy i zaprezentowaliśmy kilka z nich: „Krasnoludki”, „Guzik”, „Muszla”, „Wieża”, „Przedmioty”, „Księżniczka”, „Ostrożnie ze stołem”, „Kura”.

W  utworach Herberta bardzo ważne są takie cechy jak wierność swoim ideałom, heroizm, szacunek dla drugiego człowieka i kultury, co ściśle wiąże się z tolerancją. Młodzież naszej szkoły stworzyła pantomimę pod tytułem „Tolerancja – ostatni ratunek” i przedstawiła ją dzisiejszej publiczności.

Na zakończenie mieliśmy okazję wysłuchać archiwalnego nagrania samego Zbigniewa Herberta czytającego swój utwór pod tytułem „Przesłanie Pana Cogito”. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu otrzymała zakładki z fragmentami herbertowskiej prozy.