Strona główna Konkursy Najlepsi młodzi admini tylko w Cogito!

Najlepsi młodzi admini tylko w Cogito!

983
0

„Nie samą teorią człowiek żyje”, dlatego też odważni informatycy z Cogito (Marcin Wach 2TIR oraz Patryk Grabia 3TIR) po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskich Potyczkach Młodych Adminów. Jest to konkurs wspierany przez międzynarodowe instytucje i firmy takie jak np. Cisco i Novell. W tym roku w potyczkach wzięło udział aż 90 drużyn (liczącej po dwóch uczestników) z całej Polski oraz kilka drużyn z zagranicy m.in. z Czech. Zadania konkursowe polegały na poprawnym skonfigurowaniu przygotowanego wcześniej zdalnego serwera (znajdującego się w Warszawie) opartego na systemie Linux (SuSe Enterprise Linux). Do poprawnego wykonania zadań wymagało się od uczestnika głównie wiedzy praktycznej i to takiej samej której wymagają pracodawcy od pracownika. Jedną z nagród w konkursie (oprócz sprzętu sieciowego firmy Cisco i wejściówki na konferencje IT) są międzynarodowe certyfikaty potwierdzające taką wiedzę (CLA). Patrząc dzisiaj na rynek pracy to właśnie takie certyfikaty są przepustką do pracy w szanujących się firmach informatycznych np. w dużych korporacjach – nikogo na rozmowie kwalifikacyjnej nie interesuje na ile procent zdałeś egzaminy, tylko co Pan/Pani może nam pokazać w praktyce. Wartość takich certyfikatów jest na poziomie kilku tysięcy złotych – nic więc dziwnego, że zdobycie takiego certyfikatu będąc już na etapie szkoły średniej to prestiż. Dodatkowo można tu wspomnieć, że pracownicy w firmach informatycznych są wysyłani na takie same szkolenia i egzaminy, ale koszt całkowity pokrywa pracodawca. To pokazuje wagę certyfikowania się w świecie informatyki.

Ostatecznie konkurs wygrała drużyna z Warszawy, a nasza drużyna zajęła wysokie 14 miejsce. To ogromny postęp w stosunku do zeszłego roku, kiedy to znaleźliśmy się na 28 miejscu. Liczymy, że za rok będziemy w finale! Gratulujemy tak ogromnej wiedzy!

Konkurs udowodnił, że w Cogito jest prawdziwa praktyczna informatyka, która liczy się na rynku pracy, a nie słupki i statystyki.

Do zobaczenia za rok w jeszcze bardziej zmotywowanym składzie, a w przyszłości po ukończonej szkole może jako Junior IT Specialist w jakimś wspaniałym teamie/projekcie w firmie (w Katowicach czeka na na takich dobrych informatyków-administratorów np. Capgemini, Steria, ING Services, IBM i wiele wiele innych…)

Robert Gralikowski / IBM GSDC Polska / Unix IT Specialist