Strona główna Wydarzenia Od wolontariatu do Brazylii

Od wolontariatu do Brazylii

922
0

W ramach współpracy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych „Cogito” i Fundacji „Wolne Miejsce”, z okazji Roku Wolontariatu odbyło się w szkole niezwykłe spotkanie.Nasza współpraca z fundacją jest już od kilku lat cykliczna przy organizacji śniadań wielkanocnych i wigilii dla samotnych oraz innych tego typu imprez. Fundacja „Wolne Miejsce” gości przedstawicieli polonii brazylijskiej, są to potomkowie Polaków, którzy zmuszeni byli wyjechać z Polski po powstaniu styczniowym 1863 r. Nasi goście są już piątym pokoleniem Polaków w Brazylii i po raz pierwszy odwiedzili Polskę. W roku współpracy z fundacją, goście Ci zostali zaproszeni do „Cogito” gdzie mogli zaprezentować brazylijskie dania oraz skosztować polskich tradycyjnych potraw. Uczniowie mieli również okazję poznać kulturę, tradycję i historię polonii brazyliskiej. Nasze polsko – brazylijskie spotkanie uświetnił swoją obecnością prezydent miasta Rafał Piech. Prezydent sam w rozmowie z naszymi gośćmi mógł przekonać się jak mocno kultywowana jest tam polska tradycja oraz mowa, bo pomimo że około 150 lat temu wyemigrowali ich przodkowie to nadal posługują się językiem polskim. Mikołaj Rykowski i Ireneusz Górczyński prezesi Fundacji „Wolne Miejsce”, aby zachęcić uczniów klas pierwszych do wolontariatu przybliżyli im skalę funkcjonowania fundacji oraz pokazali, że często ta współpraca nie ma granic. Szczególnie podkreślono satysfakcję jaką ma człowiek pomagający drugiemu człowiekowi.