Strona główna Wydarzenia 13.12.1981 – pamiętamy

13.12.1981 – pamiętamy

969

Dla upamiętnienia 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w ZSP „Cogito” odbyła się niezwykła lekcja historii i języka polskiego przeprowadzona przez panie Barbarę Patyk- Płuciennik i Bożenę Rosicką w 4 klasach 2TTH, 1TTH, 4TKZ i 4TZ, w czasie której młodzież zapoznała się z okolicznościami wprowadzenia stanu wojennego, ze szczególnym uwzględnieniem kopalni „Wujek” w Katowicach. Wiadomości historyczne były tłem,na bazie którego omawiano codzienne życie w czasach PRL-u oraz absurdy tamtych lat.

Uczniowie obejrzeli fragmenty filmu Kazimierza Kutza „Śmierć jak kromka chleba” oraz brali również udział w dyskusji, której towarzyszyły pieśni w wykonaniu barda ,,Solidarności” Jacka Kaczmarskiego .

16 grudnia uczniowie klas drugich wzięli udział w głównych obchodach 35 rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”, uczestnicząc w ,,Biegu Dziewięciu Górników”, który corocznie odbywa się ku pamięci 9 górników zastrzelonych w kopalni właśnie 16 grudnia 1981 roku, czyli w pierwszych dniach stanu wojennego. Bieg kończył się pod Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni Wujek. Uczniowie ,,Cogito” biegli w gronie ok. 400 uczniów z całego Śląska.

Żywe lekcje historii długo pozostają w pamięci uczniów. Mamy nadzieję, że ta pozostanie na zawsze.