Strona główna Wydarzenia 13.12.1981 – pamiętamy

13.12.1981 – pamiętamy

788
0

Dla upamiętnienia 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w ZSP „Cogito” odbyła się niezwykła lekcja historii i języka polskiego przeprowadzona przez panie Barbarę Patyk- Płuciennik i Bożenę Rosicką w 4 klasach 2TTH, 1TTH, 4TKZ i 4TZ, w czasie której młodzież zapoznała się z okolicznościami wprowadzenia stanu wojennego, ze szczególnym uwzględnieniem kopalni „Wujek” w Katowicach. Wiadomości historyczne były tłem,na bazie którego omawiano codzienne życie w czasach PRL-u oraz absurdy tamtych lat.

Uczniowie obejrzeli fragmenty filmu Kazimierza Kutza „Śmierć jak kromka chleba” oraz brali również udział w dyskusji, której towarzyszyły pieśni w wykonaniu barda ,,Solidarności” Jacka Kaczmarskiego .

16 grudnia uczniowie klas drugich wzięli udział w głównych obchodach 35 rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”, uczestnicząc w ,,Biegu Dziewięciu Górników”, który corocznie odbywa się ku pamięci 9 górników zastrzelonych w kopalni właśnie 16 grudnia 1981 roku, czyli w pierwszych dniach stanu wojennego. Bieg kończył się pod Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni Wujek. Uczniowie ,,Cogito” biegli w gronie ok. 400 uczniów z całego Śląska.

Żywe lekcje historii długo pozostają w pamięci uczniów. Mamy nadzieję, że ta pozostanie na zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.