Strona główna Biblioteka Gra szkolna i Maraton Pisania Listów w Cogito

Gra szkolna i Maraton Pisania Listów w Cogito

873

Dużo się dzieje w naszej szkole w przededniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Najpierw sześć trzyosobowych drużyn wzięło udział w grze szkolnej „Prawa człowieka”.  Uczestnicy musieli przejść przez pięć stacji, na których odpowiadali na pytania teoretyczne i wykonywali zadania praktyczne. Każda stacja była związana z jakimś aspektem praw człowieka. Była więc stacja „Wolność słowa”, „Prawo do edukacji”, „Równość”, „Prawo do życia”, „Pokój”.  Polecenia były związane z bohaterami codzienności, osobami walczącymi o prawa człowieka (Nelson Mandela, Raif Badawi, Malala Jusafzai, Nasrin Sotoudeh, Nurit Peled-Elhanan) oraz z ogólną wiedzą na ten temat. Zawodnicy wykazali się dobrym przygotowaniem i sprawnie rozwiązywali zadania. Zaciętą rywalizację wygrała drużyna 1TZ , drugie miejsce zajęła drużyna 2TIK, a trzecie 3TTZ. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom.

Następnie rozpoczął się Maraton Pisania Listów. Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście piszą listy w obronie pokrzywdzonych w różnych krajach. W tym roku są razem z nami Pan Senator Andrzej Misiołek, Pani Grażyna Hołyś-Warmuz przewodnicząca ZNP, Panie Sonia Wróbel i Beata Grzejszczak z MOPS.

Bohaterami tegorocznego maratonu w naszej szkole są:

  • Eren Keskin – dziennikarka z Turcji, skazana za artykuły przedstawiające sytuację w państwie;
  • Edward Snowden – sygnalista z USA, który ujawnił skalę kontroli obywateli przez państwo;
  • Mahmoud Abu Zeid (Shawkan) – fotoreporter z Egiptu, skazany za fotografowanie antyrządowej demonstracji;
  • Fomusoh Ivo Feh – student z Kamerunu, skazany za żart przesłany smsem;
  • Annie Alfred – dziewczynka z Malawi, która urodziła się z albinizmem, przez co znajduje się w stałym niebezpieczeństwie, ponieważ ludzie wierzą, że części jej ciała przynoszą szczęście, a władze Malawi nie robią nic, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom takim jak Annie.

Dzisiejszy maraton trwał 4 godziny. W ciągu dwóch pierwszych godzin napisaliśmy już 510 listów. To więcej, niż w zeszłym roku! Wierzymy, że ta wspólna akcja ludzi dobrej woli z całego świata  przyczyni się do uwolnienia kogoś, a listy wsparcia, które piszemy bezpośrednio do bohaterów maratonu, dodadzą im otuchy.