Strona główna Biblioteka Gra szkolna i Maraton Pisania Listów w Cogito

Gra szkolna i Maraton Pisania Listów w Cogito

691
0

Dużo się dzieje w naszej szkole w przededniu Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Najpierw sześć trzyosobowych drużyn wzięło udział w grze szkolnej „Prawa człowieka”.  Uczestnicy musieli przejść przez pięć stacji, na których odpowiadali na pytania teoretyczne i wykonywali zadania praktyczne. Każda stacja była związana z jakimś aspektem praw człowieka. Była więc stacja „Wolność słowa”, „Prawo do edukacji”, „Równość”, „Prawo do życia”, „Pokój”.  Polecenia były związane z bohaterami codzienności, osobami walczącymi o prawa człowieka (Nelson Mandela, Raif Badawi, Malala Jusafzai, Nasrin Sotoudeh, Nurit Peled-Elhanan) oraz z ogólną wiedzą na ten temat. Zawodnicy wykazali się dobrym przygotowaniem i sprawnie rozwiązywali zadania. Zaciętą rywalizację wygrała drużyna 1TZ , drugie miejsce zajęła drużyna 2TIK, a trzecie 3TTZ. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom.

Następnie rozpoczął się Maraton Pisania Listów. Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły i zaproszeni goście piszą listy w obronie pokrzywdzonych w różnych krajach. W tym roku są razem z nami Pan Senator Andrzej Misiołek, Pani Grażyna Hołyś-Warmuz przewodnicząca ZNP, Panie Sonia Wróbel i Beata Grzejszczak z MOPS.

Bohaterami tegorocznego maratonu w naszej szkole są:

  • Eren Keskin – dziennikarka z Turcji, skazana za artykuły przedstawiające sytuację w państwie;
  • Edward Snowden – sygnalista z USA, który ujawnił skalę kontroli obywateli przez państwo;
  • Mahmoud Abu Zeid (Shawkan) – fotoreporter z Egiptu, skazany za fotografowanie antyrządowej demonstracji;
  • Fomusoh Ivo Feh – student z Kamerunu, skazany za żart przesłany smsem;
  • Annie Alfred – dziewczynka z Malawi, która urodziła się z albinizmem, przez co znajduje się w stałym niebezpieczeństwie, ponieważ ludzie wierzą, że części jej ciała przynoszą szczęście, a władze Malawi nie robią nic, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom takim jak Annie.

Dzisiejszy maraton trwał 4 godziny. W ciągu dwóch pierwszych godzin napisaliśmy już 510 listów. To więcej, niż w zeszłym roku! Wierzymy, że ta wspólna akcja ludzi dobrej woli z całego świata  przyczyni się do uwolnienia kogoś, a listy wsparcia, które piszemy bezpośrednio do bohaterów maratonu, dodadzą im otuchy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.