Strona główna Wydarzenia Cogito i prawo wyborcze

Cogito i prawo wyborcze

1012
0

Dzięki uczestnictwu w konkursie „Wybieram Wybory”,zorganizowanym przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, młodzież Zespołu Szkół” Cogito” uczestniczyła w dniu 20 września 2017 roku w cyklu prelekcji o prawie wyborczym.Prelekcje zostały przeprowadzone w sali Sejmu Śląskiego, usytuowanego w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i  zostały  połączone ze zwiedzaniem historycznej części gmachu.

Młodzież mogła zobaczyć  miejsca i rzeczy oryginalne, jedyne w swoim rodzaju.
Zwiedziliśmy wspaniałe sale; marmurową i złotą, okazały westybul wraz z przepięknymi żyrandolami, przedwojenne prywatne apartamenty  wojewody Michała Grażyńskiego, podziemne tunele ewakuacyjne a także zatapiany wodą skarbiec przedwojennego Autonomicznego Województwa Śląskiego.

Największe emocje wzbudził jednak przejazd windą  pater noster (łac. ojcze nasz).To określenie definiujące charakterystyczny rodzaj windy, która po raz pierwszy została zainstalowana w 1876 roku w gmachu londyńskiego Głównego Urzędu Pocztowego. Sposób działania widny typu pater noster w diametralny sposób różni się od mechanizmu klasycznego dźwigu.
W tym przypadku cały system składa się z szeregu otwartych kabin połączonych w łańcuch i poruszających się z niewielką prędkością w zamkniętej pętli w ruchu ciągłym. Pater noster pracuje w nieustannym ruchu okrężnym, dlatego jest on również określany mianem windy okrężnej.
Windy okrężne, które funkcjonują do dnia dzisiejszego pełnią wyłącznie funkcję atrakcji turystycznych. Tego typu windy można jeszcze zobaczyć  tylko w sześciu miejscach  w Polsce.

~budynek administracyjny dawnych Zakładów Tkanin, technologicznych Eskord w miejscowości Iłowa,
~gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach,
~gmach Urzędu Wojewódzkiego w Opolu,
~budynek Komendy w Opolu,
~budynek centrali Banku Zachodniego przy rynku we Wrocławiu,
~gmach byłej siedziby Kolei Śląskich w Katowicach.

Możliwość zwiedzenia gmachu Urzędu Wojewódzkiego, który stanowi istotną część dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska była wycinkiem wspaniałej lekcji historii  o czasach przedwojennych  naszej Małej Ojczyzny.

Barbara Patyk – Płuciennik