Strona główna Sukcesy Najlepszy kucharz w Polsce uczy się w Cogito !!!

Najlepszy kucharz w Polsce uczy się w Cogito !!!

1336
0

W dniach 23 – 25 kwietnia w Zespole Szkół Spożywczych w Zabrzu odbył się  I Ogólnopolski  Turniej na Najlepszego Ucznia  w Zawodzie Kucharz. Organizatorami Turnieju był Zespół Szkół Spożywczych w Zabrzu wraz z Izbą Rzemieślniczą Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Turniej  objęty był  honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Zabrze.

W Turnieju  wzięło udział 14 finalistów eliminacji wojewódzkich z całego kraju.  Nasza uczennica Sandra Jagła z klasy III kucharz zajęła I miejsce pokonując uczniów m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia….

 Tematem przewodnim  były „Potrawy z drobiem w roli głównej”. Turniej składał się z dwóch części: teoretycznej,  podczas której uczestnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań oraz praktycznej, której zadaniem było  sporządzenie zakąski wegetariańskiej oraz dania zasadniczego z mięsem drobiowym.  Ocenie podlegała  pomysłowość, smakowitość, kreatywność, zgodność z tematem, poprawność wykonania dodatków skrobiowych i witaminowych, ekspedycja potraw oraz higiena i bezpieczeństwo pracy w trakcie wykonywania zadań .Sandra zachwyciła jury zakąską wegetariańską, którą  był pasztet z soczewicy  z sosem miętowym oraz daniem zasadniczym składającym się z kaczki sous-vide, grzybowej kaszy z aromatycznymi sosami i wytrawnej gruszki.

Ponieważ  Turniej został zamieszczony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy, laureaci zostali  zwolnieni z części teoretycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie  otrzymując  z części pisemnej wynik 100 %.

  Do konkursu nasza zwyciężczyni przygotowywała się pod opieką p. mgr inż.  Renaty Olszak-Flak