Strona główna Wycieczki Cogito podbija Brukselę po raz drugi (2018)

Cogito podbija Brukselę po raz drugi (2018)

1030
0

W ramach nagrody za zdobycie 1 miejsca w Grze Miejskiej nasi uczniowie Dominika Garbarczyk i Daniel Jakóbczyk z klasy 2TZ wraz z opiekunem mgr Heleną Kruszecką pojechali na wycieczkę do Brukseli. Podróż była długa ale bardzo przyjemna. Nocowaliśmy w przepięknym miasteczku studenckim Leuven, mieliśmy okazję zwiedzić to miasto, w którym są 3 Uniwersytety – w tym najstarszy uniwersytet w kraju. Ważną częścią miasta jest Wielki Beginaż wpisany na listę UNESCO obecnie znajduje się tam Campus uniwersytecki. Miasteczko to ma wspaniały zabytkowy ratusz, bibliotekę uniwersytecką. Drugiego dnia odbyliśmy wycieczkę do Parlamentu Europejskiego gdzie spędziliśmy cały dzień. Poznaliśmy zasadę działania Parlamentu, zwiedziliśmy salę głosowań, biura poselskie oraz odbyliśmy wizytę studyjną z europosłem Janem Olbrychtem który w przystępny sposób opowiedział nam o swojej pracy i sposobach głosowania. Po przerwie na lunch zwiedziliśmy Parlamentarium miejsce gdzie przedstawiona jest historia Unii Europejskiej, jest to bardzo nowoczesne muzeum. Kolejny dzień spędziliśmy w Brukseli, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zwiedzenia Domu Historii Europejskiej, który znajduje się niedaleko Parlamentu Europejskiego jest ono bardzo nowoczesne przedstawia w przystępny sposób historię ukształtowania europejskiej pamięci i jej wpływ na obecne życie. Muzeum znajduje się na sześciu piętrach można w nim znaleźć informacje dot. Polski. Domu Historii Europejskiej wyruszyliśmy na spacer by poznać to piękne miasto. Rynek stolicy Belgii zrobił na nas największe wrażenie oraz przyległe uliczki wypełnione przytulnymi kawiarenkami oraz cukierniami. Skosztowaliśmy słynne belgijskie wafle oraz kupiliśmy sobie pamiątki oraz czekoladki belgijskie, które podobno są najlepsze na świecie. Przez cały czas dopisywały nam humory i pogoda.