Strona główna Wydarzenia Herbertowska Gala w Parku Tradycji

Herbertowska Gala w Parku Tradycji

697
0

 

Zbigniew Herbert należy do grona najważniejszych współczesnych poetów polskich. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, głęboko przekonany o wyjątkowym znaczeniu jego twórczości, ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Zespół Szkół COGITO, wchodzący w skład elitarnego Klubu Herbertowskich Szkół, zrzeszającego placówki noszące imię Zbigniewa Herberta w kraju i za granicą,  aktywnie włączył się  w te obchody.

Nauczyciele COGITO zorganizowali liczne konkursy adresowane do uczniów nie tylko szkół herbertowskch, ale także do młodzieży uczącej się w naszym mieście. Odbył się więc konkurs fotograficzny Wzruszenia Zbigniewa Herberta, plastyczny Różne światy Zbigniewa Herberta, recytatorski Wiosna z poezją Zbigniewa Herberta, sportowy Wiosłowanie z Herbertem oraz wewnątrzszkolny konkurs wiedzy o życiu i twórczości patrona Technikum nr 1.

 24 maja 2018 r. w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich miała miejsce uroczystość podsumowująca Rok Zbigniewa Herberta w COGITO. Przybyli na nią zaproszeni goście – pani Anna Sobieraj-naczelnik Wydziału Edukacji UM w Siemianowicach Śląskich, Mirosław Papiernik- zastępca dyrektora delegatury Kuratorium Oświaty w Bytomiu a także laureaci konkursów oraz ich opiekunowie.

Pani Anna Sobieraj w swoim wystąpieniu podkreśliła, że COGITO jest szkołą, która kładzie nacisk nie tylko na  kształcenie zawodowe, ale także dba o kształcenie humanistyczne w duchu wartości  herbertowskich, takich jak odwaga, patriotyzm, miłość bliźniego i szacunek dla pięknej polszczyzny. Społeczność COGITO rozumie, że w dorosłym życiu ważny jest nie tylko atrakcyjny zawód,  ale przede wszystkim postawa moralna, dzięki której, niezależnie od sytuacji, człowiek będzie potrafił zachować się godnie i odważnie stać po stronie dobra.

Zorganizowane przez COGITO konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, o czym świadczy ilość nadesłanych prac. Pokazuje to, że niełatwa w odbiorze twórczość Zbigniewa Herberta wciąż budzi zainteresowanie i inspiruje młodych ludzi.

Laureatami pierwszych miejsc zostali: Katarzyna Sztwiertnia z Zespołu Szkół nr 3 w Siemianowicach Śląskich (konkurs plastyczny), Karolina Włodarczyk z VI LO im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie (konkurs fotograficzny), Piotr Wachstiel z SP nr 20 z Odziałami Integracyjnymi w Siemianowicach Śląskich (konkurs recytatorski) Martyna Troncik z ZS COGITO (konkurs wiedzy o życiu i twórczość Zbigniewa Herberta), Karolina Papierz i Krystian Kaps z ZS COGITO (konkurs sportowy).

Po rozdaniu nagród został zaprezentowany program artystyczny przygotowny przez panią Bożenę Rosicką. Piękne i refleksyjne prezentacje przeplatane były wystąpieniami laureatów konkursu recytatorskiego. Program został bardzo ciepło przyjęty przez widzów,       o czym świadczą spontaniczne wystąpienia zaproszonych gości, którzy niezwykle emocjonalnie podziękowali za wzruszające i pełne zadumy spotkanie z  poezją Zbigniewa Herberta.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem, przygotowanym przez uczniów COGITO.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.