Strona główna Programy Europejskie COGITO na europejskich praktykach

COGITO na europejskich praktykach

556
0

To już drugi tydzień naszych praktyk w Wielkiej Brytanii. Dla 11 dziewcząt z klasy 3 technikum o profilu turystyczno-hotelarskim i ich opiekuna – pani Bożeny Rosickiej – lot był wyjątkowo spokojny a na lotnisku w London Luton powitał nas ciepły, słoneczny poranek. Czekał tam na nas sympatyczny Richard, który zawiózł całą grupę busem do Wolverhampton. Dziewczyny bardzo szybko zaaklimatyzowały się w nowej rzeczywistości i czują się jak u siebie w domu. Trzeba przyznać, że pomimo tego, iż każda z nich jest inna, żyją zgodnie i harmonijnie, mają ustalony plan działania. Dobrze wiedzie im się też na praktykach. Część osób odbywa je w biurze podróży w Birmingham, trzy dziewczyny zdobywają nowe doświadczenia w Wolverhampton Art Gallery, kilka uczennic uczy się fachu w miejscowych hotelach. Dzięki europejskim programom młodzież Cogito zdobywa nowe  umiejętności, szkoli język angielski, poznaje tutejszą kulturę i obyczaje. Od poniedziałku do piątku życie tutaj toczy się swoim rytmem-praktyki-zakupy-odpoczynek, natomiast weekendy zarezerwowane są na wycieczki. Tak też było w minioną sobotę i niedzielę.

Weekend dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń, I tak w niedzielę pojechałyśmy na wycieczkę do przepięknej Walii. Jej program był dość intensywny. Wyjechałyśmy wczesnym rankiem, by za 2,5 godziny znaleźć się nad oceanem w Barmouth, potem zwiedziłyśmy urocze Portmairion, następnie Conwy, gdzie chodziłyśmy po średniowiecznych, okalających miasteczko, murach, wpisanych zresztą na listę UNESCO. Po drodze olbrzymie wrażenie zrobił na nas niezwykle krajobrazowy Narodowy Park Snowdonia – rozłożyste góry, olbrzymie przestrzenie, niespotykana zieleń, no i wszędzie pasące się owce. Zresztą ogromne zielone masywy górskie i owieczki towarzyszyły nam już od początku podróży. Na koniec czekała na nas jeszcze jedna atrakcja. W wiktoriańskim kurorcie Llandudno wjeżdżałyśmy kolejką z początku XX wieku, aby w punkcie widokowym zobaczyć rozlewający się ocean… Cudne widoki i niezwykle silny wiatr, który uświadomił nam ogromny żywioł przyrody… Wróciłyśmy późnym wieczorem, zmęczone, ale pełne wrażeń. O ile Walia dostarczyła nam doznań turystyczno-krajobrazowych, prawdziwym hitem weekendu okazał się majestatyczny średniowieczny zamek obronny Warwick, który zwiedziłyśmy w sobotę. Chyba nikt nie spodziewał się takich emocji. Bardzo spodobał się nam nie tylko jego wygląd zewnętrzny, ale też bogate wnętrza, oddające historię twierdzy, a postaci z epoki przedstawione zostały tak realistyczne, że nieraz trudno było odróżnić kto jest żywy, a kto nie. Piękne jest też otoczenie zamku – przepływająca rzeka Avon, rozległy park i wiele atrakcji dla turystów np. pokazowe loty orłów. Wreszcie przyszedł czas na lochy i… brakuje słów, żeby to opisać… to trzeba przeżyć. Średniowieczne, mroczne podziemia przy fantastycznej teatralnej inscenizacji z żywymi aktorami, którzy nie mieli nad nami litości i wzięli nas do udziału w tym niezwykłym, mrożącym krew w żyłach, przedstawieniu. Na szczęście dziewczyny wykazały się dobrą znajomością angielskiego, chociaż każda z nas marzyła, żeby nie zostać wywołaną do odpowiedzi… Nie udało się to dwóm Wiktoriom, które jednak znakomicie podołały zadaniu. Zgodnie stwierdziłyśmy, że żadna z nas do tej pory nie przeżyła czegoś podobnego. Groza, przerażenie, strach, wrzaski, zaskakujące efekty dźwiękowe i wizualne, mrok, lustrzany labirynt… Niektórzy zwiedzający nie wytrzymali takiej dawki nerwów i wychodzili na zewnątrz. Po zwiedzeniu zamku miałyśmy zaplanowany posiłek, ale żadna z nas długo nie była głodna… Ochłonęłyśmy dopiero wieczorem… Po intensywnym weekendzie czekał na nas drugi tydzień praktyk i jak zwykle w poniedziałek po śniadaniu każda z dziewcząt udała się w do swojego miejsca pracy a co dalej… o tym już w kolejnej relacji.

 

 

Poprzedni artykułCOGITO w Sejmie RP
Następny artykułDobra wiadomość dla czytelników Cogito! (2018)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.