Strona główna Wydarzenia Dzień patrona w COGITO (2018)

Dzień patrona w COGITO (2018)

815
0

Uroczyste obchody Dnia Patrona stały się już tradycją w COGITO, a w tym roku przypadły 29 października, a więc dokładnie w dniu urodzin Zbigniewa Herberta, będącego patronem Technikum Nr 1. Tego dnia, dzięki Panu Adamowi Szołtyskowi, twórczość poety towarzyszyła nam na przerwach, podczas których mogliśmy posłuchać polskich artystów śpiewających  utwory Herberta, oglądaliśmy piękne portrety artysty, czytaliśmy jego wiersze.

Dla uczniów klas pierwszych, którzy od niedawna są w naszej szkole, Panie Anna Musiał    i Bożena Rosicka zorganizowały akademię na temat życia i twórczości poety. Akademię urozmaiciły ciekawe prezentacje do wierszy : „Nike, która się waha” i „Kołatka”. Z żywą reakcją publiczności spotkała się pantomima, ilustrująca „Przesłanie Pana Cogito” a także interpretacja wiersza „O dwu nogach Pana Cogito”, także wzbogacona ciekawymi scenkami teatralnymi. Występy starszych kolegów pomogły zrozumieć uczniom klas pierwszych znaczenie nazwy naszej szkoły, nazwy, która mobilizuje do przyjmowania refleksyjnej i jednocześnie odważnej postawy w życiu.

Dzień Patrona był także okazją do propagowania twórczości Zbigniewa Herberta w naszym mieście. Uczniowie klasy IV TZ i II THT, pod kierunkiem Pań Heleny Kruszeckiej i Anny Musiał, zorganizowali  na siemianowickim rynku happening „Czytając Herberta”. Pogrążeni w lekturze wierszy młodzi ludzie zwracali uwagę przechodniów.  Niezależnie od wieku mieszkańcy  zatrzymywali się, słuchali wierszy, które były okazją do chwili refleksji nad moralną kondycją współczesnego człowieka.

Dzień Patrona w COGITO po raz kolejny udowodnił,  że twórczość Zbigniewa Herberta budzi duże zainteresowanie, skłania do refleksji i mobilizuje do przyjmowania w życiu odważnej postawy.