Strona główna Konkursy Sukces Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w COGITO

Sukces Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w COGITO

1114
0

28.11.2018 r. w Zespole Szkół COGITO w Siemianowicach Śląskich odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski 2018 ROKIEM ZBIGNIEWA HERBERTA. Przygotowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Katowicach i Zespół Szkół COGITO konkurs okazał się organizacyjnym sukcesem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wiceprezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – Barbara Michniak, Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Katowicach – Barbara Hadas-Rał. Urząd Miasta reprezentowała Oliwia Mroczkowska – Inspektor Wydziału Edukacji.

W poetyckie szranki stanęli uczniowie z 23 szkół naszego regionu, potwierdzając, że poezja Zbigniewa Herberta wciąż budzi żywe zainteresowanie młodych ludzi. Wśród opiekunów uczestników znalazła się Gizela Kurpanik-Malinowska, która osobiście poznała Zbigniewa Herberta.

Na początku głos zabrał Wicedyrektor ZS COGITO – Damian Królikowski. Dodając wszystkim otuchy, życzył uczestnikom powodzenia a wszystkim obecnym niezwykłych wrażeń estetycznych. Następnie głos zabrała Pani Gizela Kurpanik-Malinowska, która przeczytała przetłumaczony przez siebie na język polski wiersz współczesnego poety niemieckiego Karta Drawerta. Wiersz ten zainspirowany był spotkaniem ze Zbigniewem Herbertem.

Konkurs przebiegał w miłej atmosferze a uczestnicy mogli odpocząć od rywalizacyjnego stresu, oglądając wystawę poświęconą twórczości Herberta. Prawdziwą ucztę dla ciała przygotowali uczniowie klas gastronomicznych. Dzięki nim wszyscy mogli skosztować wspaniałych drożdżówek i pysznego żurku śląskiego.

Prezentowane recytacje były na bardzo wysokim poziomie i spotkały się z żywiołową reakcją publiczności. Komisja konkursowa stanęła więc przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców. Laureatami Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego 2018 ROKIEM ZBIGNIEWA HERBERTA zostali:

 • w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów:
  • I miejsce – Patrycja Gamza ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Siemianowicach,
  • II miejsce – Martyna Hajduk z Gimnazjum nr 17 w Katowicach,
  • III miejsce – Julia Meres ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Katowicach,

wyróżnienie – Barbara Niewęgłowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Katowicach;

 • w kategorii szkół średnich:
  • I miejsce – Dominika Buchowicz z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • II miejsce – Wiktoria Januszko z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie,
  • III miejsce – Dorota Suchoń z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach,

wyróżnienia – Dorota Piksa z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Katowicach, Paweł Iwanecki z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich i Oskar Bełza z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach.

Nagrody i wyróżnienia rozdała Dyrektor ZS COGITO – Danuta Kopyczok. Po rozdaniu nagród głos zabrała Pani Barbara Hadas-Rał , gratulując uczestnikom bardzo wysokiego poziomu recytacji. Podziękowała za prawdziwą ucztę duchową, którą wszyscy mogli przeżyć dzięki pięknym interpretacjom wierszy Herberta, wyrażających szczere emocje młodych ludzi. Pani Barbara Hadas-Rał podziękowała także Dyrektorowi ZS COGITO – Danucie Kopyczok za stworzenie wspaniałych warunków uczestnikom konkursu a także paniom Helenie Kruszeckiej i Annie Musiał – za perfekcyjne przygotowanie całego przedsięwzięcia. Konkurs zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

Cieszymy się, że Wojewódzki Konkurs Recytatorski w COGITO okazał się wielkim organizacyjnym sukcesem, promującym poezję Herberta wśród młodych ludzi oraz będącym świetną reklamą Siemianowic Śląskich w regionie.