Strona główna Konkursy Sukces Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w COGITO

Sukces Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego w COGITO

795
0

28.11.2018 r. w Zespole Szkół COGITO w Siemianowicach Śląskich odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski 2018 ROKIEM ZBIGNIEWA HERBERTA. Przygotowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Katowicach i Zespół Szkół COGITO konkurs okazał się organizacyjnym sukcesem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wiceprezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – Barbara Michniak, Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Katowicach – Barbara Hadas-Rał. Urząd Miasta reprezentowała Oliwia Mroczkowska – Inspektor Wydziału Edukacji.

W poetyckie szranki stanęli uczniowie z 23 szkół naszego regionu, potwierdzając, że poezja Zbigniewa Herberta wciąż budzi żywe zainteresowanie młodych ludzi. Wśród opiekunów uczestników znalazła się Gizela Kurpanik-Malinowska, która osobiście poznała Zbigniewa Herberta.

Na początku głos zabrał Wicedyrektor ZS COGITO – Damian Królikowski. Dodając wszystkim otuchy, życzył uczestnikom powodzenia a wszystkim obecnym niezwykłych wrażeń estetycznych. Następnie głos zabrała Pani Gizela Kurpanik-Malinowska, która przeczytała przetłumaczony przez siebie na język polski wiersz współczesnego poety niemieckiego Karta Drawerta. Wiersz ten zainspirowany był spotkaniem ze Zbigniewem Herbertem.

Konkurs przebiegał w miłej atmosferze a uczestnicy mogli odpocząć od rywalizacyjnego stresu, oglądając wystawę poświęconą twórczości Herberta. Prawdziwą ucztę dla ciała przygotowali uczniowie klas gastronomicznych. Dzięki nim wszyscy mogli skosztować wspaniałych drożdżówek i pysznego żurku śląskiego.

Prezentowane recytacje były na bardzo wysokim poziomie i spotkały się z żywiołową reakcją publiczności. Komisja konkursowa stanęła więc przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców. Laureatami Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego 2018 ROKIEM ZBIGNIEWA HERBERTA zostali:

 • w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów:
  • I miejsce – Patrycja Gamza ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Siemianowicach,
  • II miejsce – Martyna Hajduk z Gimnazjum nr 17 w Katowicach,
  • III miejsce – Julia Meres ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Katowicach,

wyróżnienie – Barbara Niewęgłowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Katowicach;

 • w kategorii szkół średnich:
  • I miejsce – Dominika Buchowicz z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • II miejsce – Wiktoria Januszko z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie,
  • III miejsce – Dorota Suchoń z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach,

wyróżnienia – Dorota Piksa z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Katowicach, Paweł Iwanecki z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich i Oskar Bełza z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach.

Nagrody i wyróżnienia rozdała Dyrektor ZS COGITO – Danuta Kopyczok. Po rozdaniu nagród głos zabrała Pani Barbara Hadas-Rał , gratulując uczestnikom bardzo wysokiego poziomu recytacji. Podziękowała za prawdziwą ucztę duchową, którą wszyscy mogli przeżyć dzięki pięknym interpretacjom wierszy Herberta, wyrażających szczere emocje młodych ludzi. Pani Barbara Hadas-Rał podziękowała także Dyrektorowi ZS COGITO – Danucie Kopyczok za stworzenie wspaniałych warunków uczestnikom konkursu a także paniom Helenie Kruszeckiej i Annie Musiał – za perfekcyjne przygotowanie całego przedsięwzięcia. Konkurs zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

Cieszymy się, że Wojewódzki Konkurs Recytatorski w COGITO okazał się wielkim organizacyjnym sukcesem, promującym poezję Herberta wśród młodych ludzi oraz będącym świetną reklamą Siemianowic Śląskich w regionie.

Poprzedni artykułCogito wygrywa w turnieju piłki siatkowej (2018)
Następny artykułMaraton Pisania Listów 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.