Strona główna Konkursy COGITO gospodarzem Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego POECI POKOLENIA WOJENNEGO

COGITO gospodarzem Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego POECI POKOLENIA WOJENNEGO

983
0

28.11.2019 r. w Zespole Szkół COGITO w Siemianowicach Śląskich odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski POECI POKOLENIA WOJENNEGO,  przygotowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Katowicach i  Zespół Szkół COGITO z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Konkurs, będący żywą lekcją historii i patriotyzmu, zorganizowano dla  utrwalenia pamięci o tych wydarzeniach i przyjemności wsłuchania się w najpiękniejsze teksty poetów pokolenia wojennego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wiceprezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich –  Barbara Michniak i Prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział    w Katowicach  – Barbara Hadas – Rał.

W poetyckie szranki stanęli uczniowie z 18 szkół naszego regionu, potwierdzając, że poezja  wciąż budzi żywe zainteresowanie młodych ludzi.

Na początku głos zabrała Dyrektor ZS COGITO – Danuta Kopyczok. Dodając wszystkim otuchy, życzyła uczestnikom powodzenia a wszystkim obecnym niezwykłych wrażeń estetycznych.

Prowadzący konkurs przypomnieli, że poeci pokolenia wojennego w strasznych czasach spełnionej apokalipsy swoją twórczością dawali przykład miłości ojczyzny i wielkiej odwagi. Byli poetami czynu – udowadniali w życiu prawdę głoszonych przez siebie słów. Uczestnicy konkursu potwierdzili, że twórczość pokolenia Kolumbów nadal budzi żywe zainteresowanie.

Konkurs przebiegał w miłej atmosferze i był prawdziwą ucztą duchową dla żywo reagującej publiczności. Organizatorzy zadbali też wzmocnienie uczestników, przygotowując pyszny żurek śląski.

Prezentowane recytacje były na bardzo wysokim poziomie, komisja konkursowa stanęła więc przed bardzo trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców. Laureatami  Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego POECI POKOLENIA WOJENNEGO zostali:

w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce –Barbara Pecka   ze Szkoły Podstawowej nr  1 w Siemianowicach Śląskich,

II miejsce – Laura Rammo ze Szkoły Podstawowej nr  5 w Chorzowie,

III miejsce – Daria Madej ze Szkoły Podstawowej  nr  65 w Katowicach;

w kategorii szkół średnich:

I miejsce – Dorota Suchoń z  VIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach,

II miejsce –  Alicja Konopka z IX Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu,

III miejsce –  Weronika Namysło z  w II Liceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich,

wyróżnienie – Otylia Czyży  z  ILiceum Ogólnokształcącego w Siemianowicach Śląskich,

wyróżnienie – Zuzanna Rząp  z  II Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu.

Nagrody i wyróżnienia rozdała Dyrektor ZS COGITO – Danuta Kopyczok.

Konkurs zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

Cieszymy się, że Wojewódzki Konkurs Recytatorski w COGITO okazał się wielkim organizacyjnym sukcesem, promującym poezję wśród młodych ludzi oraz będącym świetną reklamą Siemianowic Śląskich w regionie.