Strona główna Wydarzenia Maraton pisania listów w Cogito po raz piąty (2019)

Maraton pisania listów w Cogito po raz piąty (2019)

735

W Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, 10 grudnia, w ZS Cogito odbył się kolejny Maraton Pisania Listów. Uczestniczymy już piąty raz w tej pięknej akcji organizowanej na całym świecie przez Amnesty International. W poprzednich latach napisaliśmy w sumie 2331 listy. Cieszą nas dobre wiadomości o skuteczności naszych apeli i interwencji. Co roku ktoś z Bohaterów Maratonu zostaje uwolniony, a my mamy motywację do dalszego działania. W tym roku postanowiliśmy napisać listy w obronie następujących osób:

 • grupy młodzieży z Grassy Narrows w Kanadzie, która walczy o ochronę środowiska. Wiele lat temu fabryka zatruła rtęcią rzekę przepływającą przez tę rybacką wioskę. Konsekwencją jest utrata jedynego źródła utrzymania mieszkańców Grassy Narrows i poważne problemy zdrowotne. Domagamy się od rządu Kanady podjęcia konkretnych kroków w celu poprawy tej sytuacji;
 • Jose Adrian z Meksyku, w wieku 14 lat został ciężko pobity przez policję i mimo tego, że nie był niczemu winny, do tej pory nie otrzymał żadnego zadośćuczynienia. Domagamy się sprawiedliwego postępowania w jego sprawie;
 • Marinel Sumook Ubaldo – wiodąca aktywistka młodzieżowa, której celem jest sprawienie, aby rząd Filipin i rządy na całym świecie zareagowały na zmiany klimatu i przeciwdziałały ich skutkom. Jej wioska, Matarinao, została doszczętnie zniszczona przez tajfun Yolanda w 2013 roku, a rząd Filipin do tej pory nie uczynił nic, aby zapewnić poszkodowanym odpowiednie warunki do życia. Domagamy się polepszenia warunków życia ubogiej ludności na Filipinach;
 • Sarah Mardini i Sean Binder, ratownicy z Grecji. Za pomoc uchodźcom, zagrożonym w czasie przeprawy na morzu, zostali oskarżeni o szpiegostwo i aresztowani. Zwolnieni w 2018 roku za kaucją, obecnie czekają na proces. Domagamy się wycofania postawionych im zarzutów i uznania zasadności działań humanitarnych w obronie praw uchodźców i emigrantów;
 • Nasu Abdulaziz, kilka lat temu w wyniku aktu przemocy został postrzelony i wraz z innymi mieszkańcami wioski Otodo Gbame w Nigerii, stracił dom. Domagamy się, aby rząd Nigerii zbadał sprawę tej przymusowej eksmisji, w wyniku której 9 osób zostało zabitych, a 30 000 stało się bezdomnymi.

Co roku zapraszamy do wspólnego pisania przedstawicieli lokalnych władz i instytucji. Dzisiaj pisali z nami:

 • Monika Lniak i Małgorzata Chojnacka – z biura posłanki na Sejm RP Ewy Kołodziej;
 • Małgorzata Pichen – z Urzędu Miasta;
 • Alicja Stysz-Adamska – prezes Oddziału ZNP;
 • Bogumiła Śliż – dyrektor Biblioteki Miejskiej;
 • Monika Rosa – poseł na Sejm RP i dyrektor biura poselskiego Bartosz Dudzik;
 • Beata Grzejszczak, Sonia Wróbel i Katarzyna Szendzielorz – z Placówki Wsparcia Dziennego;
 • Wojciech Grzyb – dyrektor Muzeum Miejskiego;
 • Wojciech Król – poseł na Sejm RP i asystentka Aleksandra Targosz.

Napisaliśmy do tej pory ponad 600 listów, a ponieważ można jeszcze pisać do końca tygodnia, zapewne ustanowimy nowy rekord.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Maratonie, za wrażliwość i otwartość na problemy innych.

Helena KruszeckaIwona / Łapaj-Guimaraes