Strona główna Wydarzenia 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w COGITO

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w COGITO

402
0

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, mający na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.      Z inicjatywy UNESCO co roku kolejne miasto staje się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi w Gruzji, a w roku 2016 roku Światową Stolicą Książki był Wrocław. 

Choć ograniczenia związane z pandemią uniemożliwiły spotkania w budynku szkoły,  z inicjatywy  Bożeny Rosickiej i Anny Musiał obchodziliśmy Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich online. Na lekcjach języka polskiego dyskutowaliśmy o naszych ulubionych książkach, historii czytelnictwa i problemach związanych z ochroną własności intelektualnej. Uczniowie nagrali wypowiedzi promujące czytelnictwo, które zgodnie z pomysłem nauczycielek języka polskiego zmontował uczeń technikum reklamy Rafał Grabolus . Film (do obejrzenia na szkolnej stronie na  Facebooku)  i żywe dyskusje potwierdziły, że pesymistyczne prognozy zapowiadające upadek czytelnictwa nie sprawdziły się. Uczniowie COGITO doceniają wartość książek, czytają dużo (choć niekoniecznie lektury) i  chętnie dzielą się swoimi wrażeniami . Tak więc hasło „Czytam, bo lubię” trafnie oddaje zainteresowania i postawy wielu młodych ludzi.