Strona główna Wydarzenia Tydzień Patrona w Cogito

Tydzień Patrona w Cogito

202
0

Uroczyste obchody Dnia Patrona stały się już tradycją w ZS COGITO. W tym roku mają one wyjątkowy charakter i trwają dłużej niż zwykle. Młodzież COGITO brała udział w różnych inicjatywach zorganizowanych z okazji 98 rocznicy urodzin wielkiego poety. Jedną z nich był konkurs plastyczny, w ramach którego uczniowie ilustrowali wiersze Zbigniewa Herberta. Laureatkami konkursu zostały Marta Puszkarek i Barbara Wilczok z klasy 4TZG, które przedstawiły plastyczną interpretację utworu ,,Dwie krople”.

Wszyscy uczniowie COGITO wzięli udział w uroczystej akademii poświęconej naszemu patronowi. Oprócz wiadomości o życiu i twórczości poety, muzycznych interpretacji wierszy Herberta „Nike, która się waha” i „Kołatka”, nauczycielki języka polskiego poprowadziły lekcję otwartą, w czasie której zinterpretowały wiersz ,,Przesłanie Pana Cogito”, zachęcając do przyjęcia refleksyjnej i odważnej postawy w życiu.
W ramach obchodów rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta uczniowie wszystkich klas  obejrzą film ,,Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”, który specjalnie na tę okazję udostępnił naszej szkole jego  dystrybutor.
Tydzień Patrona będzie także okazją okazją do propagowania twórczości poety w naszym mieście. 23 listopada ZS COGITO organizuje dla uczniów szkół podstawowych konkurs recytatorski ,,Hermes, pies i gwiazda”, którego celem jest rozbudzaniu zainteresowań i wrażliwości artystycznej młodych ludzi.
Wyjątkowo piękna jesień tego roku sprzyja zadumie i chwili refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, o której tak często pisał Zbigniew Herbert.