Strona główna Priorytet III – POKL

Priorytet III – POKL

„Europa naszym domem”

loga1

Okres realizacji: 2014-2015 r.

Kraj docelowy: Wielka Brytania

Koordynator:

mgr Sabina Królikowska

mgr Joanna Kleczka

Terminy wyjazdów:

 • Październik 2014 (3TKZ)
 • Listopad 2014 (3TIR, 3 TZ)

 

Głównymi celami projektu było:

 • promowanie młodych pracowników na europejskim rynku pracy
 • zdobycie doświadczeń i kwalifikacji zawodowych za granicą
 • poszerzenie kompetencji językowych z naciskiem na terminologię fachową
 • poznanie tradycji, kultury i obyczajów kraju instytucji przyjmującej
 • kształtowanie postaw tolerancji i otwartości wobec różnic rasowych, etnicznych i religijnych
 • zdobycie certyfikatu EUROPASS MOBILITY

 

Rezultatem takiego stażu jest uzyskanie przez beneficjentów nowych kwalifikacji zawodowych, nabycie umiejętności z zakresu serwowania potraw przy gościu oraz sporządzenia nowo poznanych potraw według receptur regionalnych, organizacji przyjęć okolicznościowych oraz konferencji i bankietów. Na podkreślenie zasługuje szczególnie możliwość poszerzania przez beneficjentów znajomości języka obcego, języka stosowanego bezpośrednio na stanowisku pracy i w rozmowie z potencjalnym gościem zakładu hotelarsko-gastronomicznego.

Praktyka w warunkach najwyższych standardów europejskich wpłynie na wzrost kwalifikacji i podniesie poziom świadczonych w przyszłości, w Polsce usług. Doświadczenie to jest silną motywacją do pogłębiania i poszerzania zdobytej wiedzy.

ZOBACZ WIĘCEJ – RELACJE Z WIZYTY W WIELKIEJ BRYTANII

 

„Podążając za europejskimi standardami”

loga

Okres realizacji: 2012-2014r.

Kraj docelowy: Wielka Brytania

Koordynator:

mgr Sabina Królikowska

mgr Joanna Paź

Terminy wyjazdów:

 • Maj 2013 Klasa III TO i III TIH
 • Październik/listopad 2013 Klasa III TO i III TIH
 • Luty/marzec 2014 Klasa III TK/II TH

 

Wspomnienia ze Stafford – grupa II

Kiedy dowiedziałyśmy się, że mamy szansę odbyć praktyki za granicą w Wielkiej Brytanii, byłyśmy podekscytowane. Miałyśmy jednocześnie obawy czy poradzimy sobie, jak będzie wyglądało porozumiewanie się z obcokrajowcami, ponadto przerażało nas załatwienie wszystkich formalności związanych z wyjazdem. Mimo to zdecydowałyśmy się na wyjazd, a nasze obawy okazały się przesadzone. Osoby odpowiedzialne za wyjazd służyły nam pomocą, a wszystkie formalności i przygotowania przebiegły bez problemów.

20 października 2013 roku wyleciałyśmy samolotem z Krakowa do Birmingham, a następnie wyruszyłyśmy do Stafford, aby zdobyć nowe doświadczenia zawodowe. Od pierwszych dni miasto zachwyciło nas swoim urokiem. Stafford jest położone w samym sercu regionu West Midlands. W czasie miesięcznego pobytu mieszkałyśmy w domu angielskim u pana Piotra Wysockiego, który był koordynatorem naszych praktyk, odbywających się w różnych hotelach oraz restauracjach. Uczennice kształcące się w kierunku hotelarskim miały praktyki w hotelach takich jak Dog&Doublet oraz The Bailey, natomiast grupa osób kształcąca się w kierunku gastronomicznym, w restauracjach: The Swan, The Bear Grill, The Soup Kitchen, Tomo’s Cafe, The Moat House Hotel. Przez cztery tygodnie odbywałyśmy staż, którego celem było zdobywanie nowego doświadczenia, doskonalenie języka angielskiego oraz poznawanie kuchni angielskiej. Miałyśmy zorganizowane zajęcia, na których nauczyłyśmy się gotować typowo angielskie danie „Cottage Pie” oraz liverpoolską potrawę „Scouse”. W wolnym czasie, po ciężkim dniu pracy, raz w tygodniu, wybierałyśmy się na kręgle, aby móc się zrelaksować.

W czasie pobytu miałyśmy 3 wycieczki. W dniach 26-27 października 2013 roku odbyła się pierwsza wycieczka. Wyruszyłyśmy do Londynu. Zbiórkę miałyśmy o godzinie 7:00, a pociąg pół godziny później. Podróż pociągiem zajęła trzy godziny. Nie mogłyśmy się doczekać, aż dojedziemy na miejsce. Zwiedzanie Londynu rozpoczęło się od British Museum. Można tam było obejrzeć kamień z Rosetty, statuetki z grobowców, mumie egipskie, model statku nilowego, mumie zwierząt, pochówek skrzyniowy, Venus oraz zbroje samuraja. W centrum Londynu przechodziłyśmy koło ulicy Downing, Big Bena, pałacu Buckingham, Katedry św. Pawła, Opactwa Westminster, Tower Bridge, Tower of London, Trafalgar Square, Harrods, The Monument, Piccadily Circus, National Gallery, a także płynęłyśmy po Tamizie. Na koniec wyruszyłyśmy do hotelu, gdzie miałyśmy zapewniony nocleg i śniadanie. Następnego dnia byłyśmy na London Eye oraz w Muzeum Figur Woskowych-Madame Tussauds, gdzie oglądałyśmy woskowe figury słynnych ludzi. Resztę czasu spędziłyśmy na zakupach.

2 listopada 2013 roku odbyła się wycieczka do Liverpoolu. Wyjechałyśmy o godzinie 8:30,

15-osobowym busem. Pobyt rozpoczęłyśmy od The Beatles Museum, gdzie bliżej poznałyśmy życie zespołu The Beatles, następnie odwiedziłyśmy Museum of Liverpool. Czas wolny poświęciłyśmy długim zakupom, a wieczorem poszłyśmy do klubu The Cavern, w którym często przesiadywali Beatlesi. Pod koniec dnia wyruszyłyśmy do Polish Club na Halloween, gdzie każdy dobrze się bawił.

W ostatni weekend naszego pobytu wybrałyśmy się do Walii. Już na pierwszy rzut oka zachwyciły nas piękne widoki gór i plaż. Każdy zrobił zdjęcia niesamowitych widoków. Na samym początku zwiedzałyśmy Castell Cricieth, gdzie można było zobaczyć cudowny widok na morze, następnie Nant Gwrtheyrn, a na koniec Portmeirion. Wieczorem udałyśmy się na obiadokolację, a następnie do domku, gdzie miałyśmy nocleg. Rano jechałyśmy do Gwynedd, gdzie znajduje się góra Snowdon, na którą wchodziłyśmy dwie godziny. Niesamowite widoki, różnorodne skały i piękne jeziora zachwyciły każdą z nas. Była to znakomita i cudowna wycieczka. Wiedza, którą nabyłyśmy podczas pobytu, będzie służyła nam w dalszym kształceniu się.

Nasza wspaniała podróż zakończyła się 16 listopada 2013 roku. Tego dnia wróciłyśmy do Polski, gdzie z utęsknieniem czekały nasze kochające rodziny. To, co zobaczyłyśmy i czego nauczyłyśmy się przez ten miesiąc zostanie w naszej pamięci na zawsze.