Strona główna Szkoła promująca zdrowie

Szkoła promująca zdrowie

Cogito podsumowuje Program Promocji Zdrowia

Nadszedł czas na podsumowanie kolejnych trzech lat działań w dziedzinie promocji zdrowia. Spotkanie odbyło się w murach Cogito – oprócz uczniów, nauczycieli i pani Dyrektor mgr Danuty Kopyczok swoją obecnością zaszczycił nas:

  • Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Siemianowic Śląskich mgr Małgorzata Pichen
  • Przedstawiciel Sekcji Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach pani mgr Anna Kubicka
  • Pedagog SP 1 pani mgr Agnieszka Nowicka
  • Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie mgr Martyna Orlikowska
  • Koordynator projektu Szkoły Promującej Zdrowie – pan mgr Tomasz Wojtasik

Szkoła Cogito promuje zdrowie od wielu lat. W roku 2006 powstał pierwszy oficjalny program o nazwie promocja zdrowia, jeszcze wtedy przy Zespole Szkół Techniczno-Usługowych i od tego momentu podejmujemy działania w tej dziedzinie, dokumentujemy je oraz przeprowadzamy ewaluację. 20 listopada 2009 otrzymaliśmy Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Byliśmy wtedy jedną z trzech szkół ponadgimnazjalnych na Śląsku, posiadających taki certyfikat. Działania promujące zdrowie trwały bez przerwy, obecnie podsumowujemy pracę dokonaną podczas ostatnich 3 lat, starając się o przyłączenie szkoły do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Koordynatorami programu promocji zdrowia jest pedagog szkolny mgr Agata Dykta oraz nauczyciel biologii – mgr Anna Ossowska. Do zespołu koordynującego należą: mgr Aleksandra Pytlik – nauczyciel wychowania fizycznego, mgr Robert Gralikowski – informatyk oraz higienistka szkolna – Lilianna Gigla.

Dziś odbyła się prezentacja dotychczasowych działań połączona z pokazem kulinarnym i jego degustacją.

Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy pomagali w prowadzeniu dzisiejszego spotkania, a byli to: Patrycja Głogowska I Klaudia Stolarczyk z kl. III TZ, Dominika Garbarczyk i Weronika Grzechacz z II TZ, Natalia Janocha i Grzegorz Lander z II TRK oraz Angelika Heba i Roksana Atak z kl. III TIK.

Koorynatorzy programu:
mgr Agata Dykta i mgr Anna Ossowska


Znamię? Znam je!

W bieżącym roku szkolnym 2017/2018 jak i w latach poprzednich wszyscy uczniowie klas pierwszych zostali objęci programem edeukacyjno-profilaktycznym „Znamię? Znam je!” Program ten realizowany jest przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Co roku lekarze notują w Polsce ok. 2500-3000 nowych zachorowań na czerniaka. Pod względem rosnącej liczby zachorowań to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet. Podczas prelekcji uczniowie poznali przyczyny powstawania tego typu nowotworu, obejrzeli spot edukacyjny, dowiedzieli się jakie są niepokojące objawy zmian znamion, co to jest dermatoskop i jak wygląda badanie u dermatologa, otrzymali tematyczne ulotki. Dla utrwalenia wiadomości zapraszam wszystkich uczniów i rodziców do odwiedzenia strony internetowej Akademii Czerniaka, która jest organizatorem kampanii „Znamię? Znam je!”- www.akademiaczerniaka.org Ważne, aby wiedzieć jak zapobiegać czerniakowi i przekazać tę wiedzę swoim najbliższym. I znać metody bezpiecznego opalania się. Na pewno się przydadzą w czasie zbliżających się wakacji!


Dzień bez papierosa w Cogito

Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizacje Zdrowia w roku 1988 i obchodzone jest 31 maja. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu. Palenie zabija ponad 7 milionów osób rocznie i kosztuje rządy 1,4 biliona dolarów rocznie. Codziennie sprzedaje się od 10 do 13 milionów paczek papierosów.
Palenie papierosów niekorzystnie wpływa na ludzki organizm. Zwiększa ono ryzyko zachorowania na nowotwory. Jest czynnikiem powodującym zawały serca, udary mózgu, choroby układu oddechowego, pokarmowego, ma także wpływ na płodność. Palenie odbija się również na wyglądzie skóry i włosów. Tytoń zawiera ponad 7 tysięcy substancji chemicznych, które mają charakter rakotwórczy. Na te substancje są również narażone osoby, które wdychają dym papierosowy. O tym wszystkim wiedzą już uczniowie Cogito. Dzięki inicjatywie uczniów II TZ każdą klasę odwiedził „smutny papieros” wraz z swoim dymem. Odbywał się pokaz doświadczenia, dzięki któremu każdy uczeń uwierzył że dym papierosowy rzeczywiści istnieje i truje. Uczniowie obejrzeli film dotyczący szkodliwości palenia papierosów oraz prezentacje, które samodzielnie przygotowywali. Młodzież otrzymała ulotki, aby przekazać je swoim znajomym.


Cogito w Cordis

W tym roku, jak i w latach poprzednich Cogito udało się do hospicjum Cordis w Katowicach. Wizyta poprzedzona była akcją charytatywną prowadzoną w szkole – uczniowie klasy III THT i III TZ przygotowali paczki – środki czystości dla podopiecznych Hospicjum jak i paczki z piernikami. Pierniki były pieczone własnoręcznie przez uczniów, co wymagało wiele pracy i poświęcenia. W Hospicjum wysłuchaliśmy prelekcji dotyczącej pracy w tym miejscu, dyskutowaliśmy także na temat wolontariatu.


Cogito na Wydziale Zdrowia Publicznego

Dnia 20 kwietnia 2018 roku zainteresowani uczniowie klas 2 TRK i 2TZ udali się na Wydział Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu. Podczas inauguracji Dni Otwartych dowiedzieliśmy się jakie są kierunki kształcenia Uczelni: Zdrowie Publiczne, Dietetyka i Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym oraz o możliwościach studiowania: studia stacjonarne, zaoczne jak i stacjonarne w systemie piątek-sobota. Ponieważ kilka osób jest zainteresowanych studiowaniem dietetyki w systemie weekendowym miłą wiadomością była ta, że studia te są bezpłatne. W czasie wizyty odbyły się spotkania w Katedrach Uczelni. Byliśmy na warsztatach „Panel sensoryczny” – gdzie przy wykorzystaniu narządów zmysłu – powonienia i wzroku rozpoznawało się intensywność zapachów i natężenie kolorów, rozwiązywaliśmy krzyżówki i rebusy. Poznaliśmy metodę miareczkowania (miareczkował Piotrek i został pochwalony przez pracownika SUM) w celu określenia twardości wody, zmierzyliśmy pH (Weronika, Alan, Tomasz) różnych napojów (coca-cola pH=4,12!), wiemy, jak zbadać czy rośliny rosły na glebie zanieczyszczonej metalami ciężkimi. Uczestniczyliśmy również w badaniu ciśnienia tętniczego (Daniel) i zajęciach z mikroskopowania – oglądaliśmy bakterie, które rzadko można zobaczyć w zwykłym mikroskopie szkolnym. Grzesiowi udało zrobić się zdjęcie smartfonem przez okular mikroskopu. Zobaczcie! To pałeczki duru brzusznego. Byliśmy także na warsztatach ratownictwa medycznego – mimo że teoretycznie wszystko wiemy, warto od czasu do czasu przypomnieć sobie przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na manekinie. Wysłuchaliśmy także kilku prelekcji dotyczących udzielania pierwszej pomocy, szkodliwego działania fal elektromagnetycznych emitowanych przez telefony komórkowe jak i na temat starzenia się organizmy. Wizyta była udana. Od roku współpracujemy z SUM – studenci wielokrotnie prowadzili prelekcje i warsztaty dla naszych uczniów. Teraz mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Uczelni, spotkać się z wykładowcami i samodzielnie wykonać doświadczenia w laboratorium.


Konkursy z okazji TYGODNIA ZIEMI rozstrzygnięte!

Miło nam poinformować, że nasza uczennica Angelika Heba z kl. III TIK zdobyła wyróżnienie w konkursie na rysunek satyryczny pt. „Nie palę” organizowanym przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Jury konkursowe zapoznało się z 314 pracami z całej Polski i wyróżniło pracę Angeliki. Serdecznie gratulujemy! Oto zwycięski rysunek, dyplom i muzyczna nagroda dla Angeliki oraz list gratulacyjny dla szkoły!

Wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!


Dzień Ziemi w Cogito

Kiedy jest Dzień Ziemi 2018? Data święta naszej planety na początku została ustalona na 21 marca, czyli dzień równonocy wiosennej. W tej chwili obchody Dnia Ziemi odbywają się 22 kwietnia.

Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku.

Obecna data obchodów Dnia Ziemi została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970 roku. Wzięło w niej udział około 20 milionów amerykanów.

Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia organizowane są specjalne akcje, wykłady, zbiórki elektrośmieci i wiele innych.

Według organizatorów Dnia Ziemi, planeta jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy wszyscy troszczyć się o środowisko naturalne. W miastach często organizowane są dodatkowo zbiórki elektrośmieci. Za przyniesienie różnych rzeczy typu pralki, suszarki, lodówki i inne do przygotowanych miejsc zbiórki najczęściej można otrzymać w zamian sadzonki kwiatów lub drzew.

W 30 rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio. Z okazji Dnia Ziemi co roku Google przygotowuje specjalne grafiki, tzw. „Google Doodle”.

Hasło Dnia Ziemi w 2018 roku brzmi: „End Plastic Pollution”.

Hasło „End Plastic Pollution” dotyczy walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami.

Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.

Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata.

Program i tematykę obchodów Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Co ciekawe, w 2020 roku już po raz 50. będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi.

 


6 kwietnia 2018 r. gościła u nas Szkoła Podstawowa Arkona. Uczniowie klasy III pod opieką naszych uczniów – cukierników Cogito i niezawodnej profesor Olszak uczyli się jak przygotować dietetyczne ciasteczka. Korzyści ze spotkania są ogromne – oprócz nauki higieny przygotowywania ciasta, wykrajania kształtów, pieczenia i dekorowania – to lekcja współpracy w grupie, wzajemnego porozumiewania się i zabawy. Ciasta były zdrowe, smaczne i piękne! Dziękujemy za wizytę i zapraszamy w przyszłym roku!


//zs-cogito.pl/2018/04/klub-wolontariatu-cogito-w-akcji/


//zs-cogito.pl/2018/03/wolontariat-w-cogito/


//zs-cogito.pl/2018/03/wielkanocne-kulinarne-spotkanie-w-cogito-2018/


//zs-cogito.pl/2018/01/karnawalowy-wolontariat-z-cogito-2018/


„Czad i ogień – obudź czujność”

W grudniu 2017 roku, ramach kampanii „Czad i ogień – obudź czujność” odbyła się prelekcja dla klas pierwszych dotycząca poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej . Uczniowie zapoznali się się z charakterystyką zagrożeń pożarowych oraz zagrożeń jakie niesie ze sobą tlenek węgla.

„Pamiętajmy, że podczas spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w otaczającym powietrzu powstaje tlenek węgla, zwany popularnie czadem. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości może spowodować zatrucie, silny ból głowy, śpiączkę, a nawet śmierć. Czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. Blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co w większej dawce powoduje śmierć przez uduszenie” – tłumaczył młodzieży przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich.


1 grudnia – Światowy Dzień Walki z HIV/AIDS

W tym dniu na całym świecie, w Polsce i w Cogito odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS.  Jak co roku młodzież Cogito uczestniczyła w programie profilaktycznym organizowanych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Klasy IV i III były uczestnikami warsztatów „HIV/AIDS – instrukcja obsługi” prowadzonych przez mgr Tomasza Wojtasika – Certyfikowanego Edukatora Krajowego Centrum ds. AIDS w Warszawie.


//zs-cogito.pl/2017/12/wolontariusz-roku-2017/


//zs-cogito.pl/2017/04/innowacja-z-dietetyki-w-cogito-w-rozkwicie/


//zs-cogito.pl/2017/02/uczniowie-cogito-swiadomi-zagrozeniami-pozarem-i-czadem/


//zs-cogito.pl/2017/01/cogito-blisko-senegalu/


//zs-cogito.pl/2016/12/swiateczne-kulinarne-spotkanie-z-cogito-po-raz-szosty/

//zs-cogito.pl/2016/10/od-wolontariatu-do-brazylii/

//zs-cogito.pl/2016/06/aktywne-wakacje/

//zs-cogito.pl/2016/04/dzien-ziemi-w-cogito/

//zs-cogito.pl/2015/11/cogito-na-5-grze-miejskiej-fair-train/

//zs-cogito.pl/2015/06/kowadlo-zdrowia-dla-cogito/