Strona główna U nas się dzieje!

U nas się dzieje!

 

NASZE SZKOLNE TRADYCYJNE SPOTKANIA ZAJĘCIA W KLUBACH, KOŁACH I SEKCJACH

W naszej szkole jest bardzo uroczyście w dniu:

 • Rozpoczęcia Roku Szkolnego
 • Święta Edukacji Narodowej
 • Spotkań opłatkowych
 • Studniówek
 • Pożegnania klas maturalnych
 • Dni matur
 • Zakończenia Roku Szkolnego

W szkole jest bardzo wesoło kiedy mamy:

 • Chrzest klas pierwszych
 • Andrzejki
 • Mikołajki
 • Dzień maturzysty
 • Walentynki

W szkole panuje atmosfera zdrowej rywalizacji gdy odbywają się:

 • Konkurs siekania cebuli
 • Konkurs truskawkowy
 • Konkurs na najlepszą potrawę z ziemniaka
 • Konkurs na najlepiej udekorowany stół

W szkole pracujemy, ćwiczymy i bawimy się podczas:

 • Dnia Europy
 • Dnia Sprzątania Świata
 • Dni Sportu
 • Pierwszego Dnia Wiosny
 • Warsztatów ekologicznych
 • Konkursów hotelarskich i gastronomicznych

Współpracujemy z innymi szkołami i uczelniami wyższymi:

 • z Siemianowickimi gimnazjami podczas różnych akcji i konkursów organizowanych przez nas
 • z Górnośląską Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości w Chorzowie
 • z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach
 • z Wyższą Szkołą Bankowości w Chorzowie
 • z Wyższą Szkołą Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu

Pracujemy w sekcjach sportowych:

 • tenisa stołowego
 • piłki siatkowej
 • koszykówki
 • cheerleader

Tworzymy szkolny teatr:

 • niezapomniane wzruszające chwile pełne radości i uśmiechu

Uprzyjemniamy sobie czas organizując:

 • wycieczki klasowe
 • szkolne rajdy integracyjne dla klas pierwszych
 • dzień z „niepytanym numerkiem”

Inne formy zajęć pozalekcyjnych i kształtowania naszych postaw realizujemy poprzez:

Tworzenie i kultywowanie tradycji szkolnych

 • nadanie szkole imienia
 • nadanie szkole sztandaru
 • realizacje prac związanych z wyborem patrona szkoły

Uczestnictwo w obchodach i uroczystościach o charakterze patriotycznym

 • poszanowanie dla symboli narodowych
 • wykorzystanie tablic informacyjnych i gablot dla uświetnienia uroczystości
 • uczestnictwo uroczystości pozaszkolnych o charakterze narodowym i patriotycznym
 • uroczystości na szczeblu miejskim
 • spektakle teatralne i filmy
 • wystawy
 • przygotowanie akademii okolicznościowych z okazji
 • Dnia Niepodległości,
 • Konstytucji 3-go Maja
 • świadome korzystanie z dóbr kultury
 • poznanie kultury regionalnej
 • udział w konkursach i wystawach
 • Udział spektaklach teatralnych, seansach filmowych, koncertach
 • powiększenie i korzystanie z księgozbioru biblioteki szkolnej

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS SIEKANIA CEBULI

W kalendarz ZS „Cogito” na stałe wpisał się Konkurs Siekania Cebuli, który ma na celu kształcić i doskonalić umiejętności młodzieży w zakresie gastronomii.

Na drodze współzawodnictwa i dobrej zabawy mamy nadzieję rozbudzić zainteresowania i zaangażowanie w rozwój zawodowy. Mając świadomość niechęci uczniów do szkolnych obowiązków, staramy się wykorzystywać aktywizujące metody nauczania, angażować młodzież do różnorodnych przedsięwzięć, konkursów, olimpiad.

Konkurs Siekania Cebuli organizujemy od 2005 r. i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Każdego roku bierze w nim udział coraz więcej przedstawicieli szkół gastronomicznych z całego Śląska. Młodzież chętnie prezentuje swoje umiejętności, wzbudzając podziw nie tylko rówieśników, ale i zgromadzonych na widowni gości. Oprócz wspaniałej atmosfery i dobrej zabawy do wzięcia udziału w konkursie zachęcają ciekawe nagrody. Młodzi adepci sztuki kulinarnej zagorzale rywalizują o walizkę profesjonalnych noży, która co roku jest nagrodą główną.

Skupienie na twarzach uczestników

Zadanie uczestników polega na pokrojeniu w kostkę jak największej ilości cebuli w czasie 5 minut. Jury w składzie ocenia:

 • ilość pokrojonej cebuli
 • jakość pokrojonej cebuli
 • ilość wylanych łez
 • ilość przelanej krwi

Cenne nagrody, o które toczy się zażarty bój. Z jakim oddaniem niektórzy przelewają krew, walcząc o zwycięstwo! Dobrego humoru uczestników nie popsuły nawet odniesione rany. Zupa cebulowa zawsze wszystkim smakuje!

Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w archiwalnej galerii:

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Akcja „Sprzątanie świata”, obejmuje obecnie ponad 130 krajów. Zaczęła się od myśli jednego człowieka, Iana Kiernana mieszkańca Sydney w Australii, którego pasją było i jest żeglowanie. Kiedy zauważył zaśmiecone plaże i morza po których żegluje postanowił zmienić taki stan rzeczy. Wraz ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi zorganizował sprzątanie plaż nad Zatoką Sydneyską -8 stycznia 1989r (w Australii jest pełnia lata). Wkrótce zdecydowano rozszerzyć akcję na całą Australię, a następnie zaproponować ją innym krajom.

Pierwsza kampania światowego sprzątania (Clean Up the World) odbyła się w 1993 r. i wzięło w niej udział 80 krajów. Do naszego kraju te akcję przeniosła p.Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994 roku. 19 września 2008 roku, jak co roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji. Blisko 160 uczniów ZSP „Cogito” sprzątało dzielnicę „Hugo”; ulicę Matejki, Fabryczną, Głowackiego, okolice mostu, tunelu, plac zabaw dla dzieci. Na pochwałę zasługuje klasa 1 TH, która bardzo rzetelnie wykonywała pracę – z placu zabaw przytargała kilka worków śmieci! Przy okazji znalazła figurkę słonia z wysoko uniesioną trąbą, która zostanie klasową maskotką i będzie przynosiła przysłowiowe szczęście. Pochwała należy się również klasie 3 THa i chłopcom z 4 TK. Wśród śmieci można było znaleźć całą gamę przedmiotów, a wśród mieszkańców pobliskich kamienic – wielkie zdziwienie. Mimo, że nikt z lokalnego środowiska nie przyłączył się do „Sprzątania Świata”, mamy nadzieję, że praca uczniów naszej szkoły została doceniona. A uczniowie pomogli w ratowaniu Ziemi.