Strona główna Praktyka zawodowa

Praktyka zawodowa

Kierownik Szkolenia Praktycznego: mgr inż. Bożena Trziszka

Terminy zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w roku szkolnym 2023/2024

Zajęcia praktyczne:

 • wtorek

  klasa I KCP /kucharz /

  poniedziałek, wtorek

  klasa I KCP /cukiernik / piekarz/przetwórca mięsa

  środa

  klasa II KC /kucharz /

  wtorek, środa

  klasa II KC /cukiernik / piekarz/

  czwartek, piątek

  klasa III KC /kucharz / cukiernik / piekarz/

Praktyka zawodowa:

Klasa

Termin praktyk zawodowych

Kl. III TZ

02 – 27 października 2023 r.

Kl. III THR

02 – 27 października 2023 r.

Kl. IV THR

08 kwietnia – 03 maja 2024 r.

KL. IV TZ

08 kwietnia – 03 maja 2024 r.


W Zespole Szkół Cogito praktyczna nauka zawodu jest organizowana w formie praktyk zawodowych i zajęć praktycznych. Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy, natomiast zajęcia praktyczne organizuje się dla uczniów w celu opanowania przez nich umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy w zawodzie.

W ramach praktycznej nauki zawodu ZS „Cogito” współpracuje z hotelami i zakładami zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Do grona współpracujących ze szkołą partnerów, w zakresie szkolenia praktycznego uczniów w zawodach technik hotelarstwa, kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz, należą między innymi:

 • pięciogwiazdkowy Hotel Monopol w Katowicach, który należy do grupy Likus Hotele i Restauracje, skupiającej obiekty o wielkiej wartości historyczno-kulturowej, posiadający certyfikat doskonałości świadczonych usług.
 • czterogwiazdkowy Hotel Angelo w Katowicach należący do grupy Vienna International nowoczesnych hoteli biznesowych.
 • czterogwiazdkowy Hotel Park Diament i Diament Plaza Katowice, w których wprowadzony jest program Business & More gwarantujący szereg udogodnień wpływających na komfort i funkcjonalność.
 • czterogwiazdkowy Hotel Arsenal Palace w Chorzowie posiadający historycznie stylizowane wnętrza i 3-poziomową część gastronomiczną.
 • czterogwiazdkowy Hotel Novotel Katowice, należący do grupy Accorhotels.
 • Best Western Premier Hotel Forum Katowice należący do sieci hotelowej Best Western, posiadający certyfikat jakości Trip Advisor, należy do klasy Premier, marki charakteryzującej się podwyższonym standardem wyposażenia i obsługi.
 • trzygwiazdkowy Hotel Vacanza Diament w Siemianowicach Śląskich klasy biznes,
 • trzygwiazdkowy Hotel Vestina w Międzyzdrojach.
 • Pensjonat Puchacz SPA w Niechorzu.
 • Ośrodek Wczasowy Contessa w Dziwnówku.
 • Restauracje Merkury, Piast, Parkowa i Soul City w Siemianowicach Śląskich.

Współpracujemy również, w ramach szkolenia uczniów w zawodzie cukiernik, z

 • Centralnym Ośrodkiem Szkoleń „Tezaurus” w Tychach oraz
 • Zakładem Piekarniczo-Cukierniczym Handel Andrzej Ścigała w Siemianowicach Śląskich.

W zakresie szkolenia praktycznego uczniów w zawodach technik informatyk oraz technik organizacji reklamy ZSP „Cogito” współpracuje między innymi z Urzędem Miasta Katowice oraz firmami Elektronika, SUKCES, IP MEDIA, LOGIN, LPT Computer, KZK GOP, IKEA Retail, Graphic.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji usług turystycznych zdobywają umiejętności praktyczne w biurach podróży takich jak: ALMATUR, GRYF, ATUT, IWTRAVEL, ALTAMIRA, Lubatur, Astra Tour Dalver oraz Conti.

Umiejętności naszych uczniów są doceniane przez licznie współpracujących z ZSP „Cogito” pracodawców, chętnie przyjmujących naszych uczniów na zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe.

Celem szkoły jest zapewnienie uczniom kształcenia zawodowego praktycznego w warunkach zbliżonych do nowoczesnych standardów obowiązujących w przedsiębiorstwach i zakładach gdzie realizowana jest praktyczna nauka zawodu.